Svátek má: Alexandr

Zprávy

Velikost textu:

Zelenskij odmítá jakékoli příměří s Ruskem

Zelenskij odmítá jakékoli příměří s Ruskem

Zmrazení konfliktu s Ruskou federací znamená pauzu, která dává Ruské federaci přestávku na odpočinek, tvrdí Zelenskij.

Vladimir Zelenskij a Boris Johnson
25. července 2022 - 09:01

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij varoval, že Rusko využije jakékoli příměří, aby poskytlo svým vojákům odpočinek a znovu vyzbrojilo svou armádu. Tvrdil, že přerušení bojů válku prodlouží.

V rozhovoru pro  Wall Street Journal Zelenskyj řekl: „Zmrazení konfliktu s Ruskou federací znamená pauzu, která dává Ruské federaci přestávku na odpočinek. Nevyužijí tuto pauzu ke změně své geopolitiky nebo k tomu, aby se vzdali svých nároků na bývalé sovětské republiky.“

Zelenskyj předpověděl, že příměří bude trvat jen několik let, pak Moskva obnoví svou ofenzívu. „Rusko si odpočine a za dva nebo tři roky se zmocní dalších dvou regionů a znovu řekne: Zmrazte konflikt. A půjde to pořád dál a dál. Stoprocentně,“ řekl.

Zelenského prohlášení přicházejí, když Rusko téměř dobylo pětinu ukrajinského území. USA a jejich spojenci poslali do Kyjeva miliardy ve stále pokročilejších zbraních. Ukázalo se však, že i raketové systémy dlouhého doletu nepomáhají ukrajinským silám znovu dobýt ztracená území.

Zelenskij věří, že jeho síly obrátí vývoj a vyženou ruské jednotky z Ukrajiny. „Společnost věří, že nejprve musí být osvobozena všechna území, a pak můžeme vyjednávat o tom, co dělat a jak bychom mohli žít v příštích staletích. Naši lidé jsou přesvědčeni, že to dokážeme. A čím rychleji to uděláme, tím méně jich zemře," je přesvědčen Zelenskij.Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden řekl, že Ukrajina navrhla realizovatelnou nabídku v březnu, ale Kyjev v dubnu jednání přerušil. Britský premiér Boris Johnson se krátce před ukončením jednání setkal se Zelenským na Ukrajině. Ukrajinska pravda  uvedla, že Johnson odrazoval Zelenského od dohody s Moskvou.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov  minulý týden oznámil,  že Kreml plánuje zabrat větší území Ukrajiny kvůli přesunům zbraní ze Západu. „Nyní je geografie jiná, zdaleka to nejsou jen DPR [Doněck] a LPR [Luhansk], jsou to také Chersonské a Záporožské oblasti a řada dalších území,“ řekl ruský ministr zahraničí.

(rp,prvnizpravy.cz,veteranstoday,foto:arch.)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
44%
Ne
transparent.gif transparent.gif
29%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
27%