Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Von der Leyenová porušila jeden ze základních principů Evropské unie

Von der Leyenová  porušila jeden ze základních principů Evropské unie

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová připustila, že jednotlivé země by mohly očkovat své populace rychleji, kdyby jednaly samy, než aby se spoléhaly na kolektivní program EU pro nákup a distribuci vakcín.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
9. února 2021 - 11:40

Uznala, že její program nákupu vakcín porušil základní zásadu zakládajících smluv Evropské unie.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vydala prohlášení v předním německém deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung :
Každý den si kladu stejné otázky: Mohli jsme být mnohem rychlejší? Byl by jeden členský stát rychlejší? ... Ano, může trvat déle, než se 27 členských států rozhodne společně, než samostatně. Představte si ale, co by se stalo, kdyby vakcíny dostával na začátku pouze jeden nebo dva členské státy. To by bylo představitelné pro několik velkých států, jako je Německo. Ale co by to znamenalo pro naši jednotu v Evropě? Takový odklon od našich evropských hodnot by několik neposílil, ale oslabil by všechny. A to by šlo k samotným základům Evropy.

V rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung reagovala na kritiku, že EU byla příliš pomalá na to, aby zajistila dodávky vakcín: „Jsem si vědoma, že sama země může být rychlým člunem, zatímco EU je spíše jako tanker.“

Von der Leyenová tedy jasně připustila, že jednotlivé země by dokázaly obstarat a distribuovat vakcíny rychleji než EU . Francie, Itálie, Nizozemsko a Německo ve skutečnosti začaly vyjednávat s výrobci vakcín už v létě 2020.

Podle německých novin Bild měli již v červnu 2020 čtyři ministři odpovědní za zdraví v různých evropských zemích, Hugo de Jonge (Nizozemsko), Jens Spahn (Německo), Olivier Véran (Francie) a Roberto Speranza (Itálie) vážné pochybení, že by EU dokázala zajistit dostatečné dodávky vakcín dostatečně rychle, aby uspokojila potřeby obyvatel EU. Čtyři ministři vytvořili Inkluzivní vakcínovou alianci, ale byli vyzváni svými hlavami vlád - včetně kancléřky Angely Merkelové v Německu - aby místo toho delegovali nákup vakcín na Ursula von der Leyenovou.


Na podporu svých tvrzení zveřejnil Bild  kopii dopisu z června 2020, ve kterém byli ministři z Německa, Francie, Itálie a Nizozemska nuceni postoupit zakázky na vakcíny předsedovi Evropské komise von der Leyenové a pokorně se omluvit za jejich vlastní úsilí při získávání vakcín. Podle Bildu Merkelová i von der Leyenová chtěli, aby ministři napsali dopis co nejpoddajnějším tónem. Dopis následoval po společném úsilí čtyř ministrů zajistit dostatečné dávky vakcín pro všechny Evropany. Merkelová však trvala na přenesení odpovědnosti za nákup vakcín na Evropskou unii a svou přítelkyni von der Leyenovou jako velkolepé gesto.

Bohužel paralelní přístup Aliance vyvolal obavy. Proto věříme, že je nanejvýš důležité mít společný jednotný a společný přístup k různým farmaceutickým společnostem. (…) Souhlasíme také s tím, že rychlost je v tomto případě zásadní. Považujeme tedy za velmi užitečné, pokud se v tomto procesu ujme vedení EU. Samozřejmě jsme více než ochotni pokračovat v naší další podpoře a odborných znalostech.


Porušení zásady subsidiarity


Svým přístupem k nákupu vakcín von der Leyenová porušila jednu ze základních zásad EU, zásadu subsidiarity. Článek 5 odst. 3 Smlouvy o Evropské unii (SEU) a Protokol (č. 2) o uplatňování zásad subsidiarity a proporcionality stanoví, že pokud je zásada subsidiarity uplatňována v rámci EU, slouží k regulaci výkon neexkluzivních pravomocí unie. Vylučuje zásah odborů, pokud lze problém účinně řešit samotnými členskými státy na centrální, regionální nebo místní úrovni. Unie je oprávněna při výkonu svých pravomocí pouze tehdy, když členské státy nejsou schopny uspokojivě dosáhnout cílů navrhované akce a pokud je akce prováděna na úrovni unie, může být zajištěna přidaná hodnota.

Vysoká cena za obavy z „nacionalismu“

Přesto Ursula von der Leyenová sama připustila, že tomu bylo přesně naopak. Převedením jednání o očkování do EU se proces stal mnohem těžkopádnějším a složitějším a způsobil smrt tisíců a tisíců Evropanů, kteří nebyli očkováni dostatečně rychle. Výsledkem je, že prodloužené blokování stálo nespočet miliard a zničilo živobytí tisíců osob samostatně výdělečně činných v Evropě. A proč? Všechno proto, že Angela Merkelová a Ursula von der Leyenová jsou poháněny iracionálním strachem z „nacionalismu“, což potvrdila von der Leyenová, když uvedla, že umožnit jednotlivým národům pořídit si vlastní zásoby vakcín „by šlo k samotným základům Evropy." To je samozřejmě naprosto absurdní zdůvodnění, ale je založen na socialistické ideologii závisti.

(rp,prvnizpravy,nationalinterest,foto:arch.)