Svátek má: Stela

Zprávy

Velikost textu:

Více než 500 videí pořízených při "dobývání" Kapitolu

Více než 500 videí pořízených při  "dobývání" Kapitolu

Tato sbírka klipů z povstání, i když neúplná, nabízí jedinečný zážitek z historické události očima stovek účastníků, píše se v článku na webu ProPublica.

Uvnitř Kapitolu
20. ledna 2021 - 10:10

V neděli společnost ProPublica zveřejnila interaktivní databázi, která umožňuje uživatelům procházet hromadu videí pořízených během nepokojů v americkém hlavním městě 6. ledna a nahrát je na Parler, sociální síť populární mezi příznivci prezidenta Donalda Trumpa, která byla vyřazena z hostitelem Amazonu začátkem tohoto měsíce.


„Vzhledem k tomu, že společnost Parler byla zablokována společností Amazon kvůli její nečinnosti u příspěvků, které podporovaly a podněcovaly násilí, chceme vysvětlit, proč oživujeme podmnožinu tohoto materiálu a proč věříme, že je ve veřejném zájmu, aby lidé viděli události 6. ledna jako dokumentováno uživateli Parler," uvádí redakce ProPublica.

Nejprve několik podrobností o původu těchto videí a o tom, jak jsme si vybrali, která představíme.

Než Parler přešel do režimu offline, uvolněná konfederace programátorů archivovala obrovskou mezipaměť veřejně dostupných informací ze služby, než na neurčito zmizela. Jeden z programátorů, který kvůli obavám o osobní bezpečnost požádal o anonymitu, stáhl více než 1 milion videí, která byla zveřejněna v Parleru - podle programátora téměř všechna videa, která kdy byla do služby nahrána.

S využitím technických údajů získaných z videí programátorem ProPublica identifikovala zhruba 2 500, které byly s největší pravděpodobností záběry z nepokojů Capitol, částečně na základě doby, kdy byly zachyceny, a jejich blízkosti k budově.

Pracovníci společnosti ProPublica poté zkontrolovali každý pořízený 6. ledna a zrušili ty, které ve skutečnosti nebyly pořízeny poblíž nebo v Kapitolu nebo nezachytily nic zajímavého nebo relevantního pro to, co se tam v ten den stalo.

Tak zůstalo více než 500 videí, která jsme zahrnuli do databáze, která poskytuje nové podrobnosti o našem chápání tohoto nechvalně známého okamžiku v americké historii.Zatímco zpráva společnosti Parler poskytuje to, co by mohlo být nejkomplexnějším záznamem shromážděným na jednom místě pro historickou událost tohoto rozsahu, nedosahuje úplnosti: Například společnost ProPublica dosud našla pouze jedno video z vnitřních komor Senátu nebo Sněmovny, ačkoli zpravodajské organizace zveřejnily fotografie výtržníků v těchto místnostech, kteří drželi telefony, jako by natáčeli videa.

Videa od Parlera se pohybují v intenzitě, od frenetických, násilných úryvků lidí střetávajících se s policií poblíž inaugurační platformy a výtržníků požadujících vedení do sněmovny, kde se konalo společné zasedání Kongresu, až po prozaičtější klipy členů davu daleko od akce.

Společnost ProPublica prošla tisíci videí pořízených uživateli Parleru, aby vytvořila komplexní pohled na vzpouru z první osoby z pohledu první osoby.

Řada videí zachycuje hrozby, které mohou zákonodárcům ublížit , a několik z nich zachytí takové chování - rozbíjení oken , napadení policie -, které vedlo k trestnímu stíhání desítek lidí . Zatím není jasné, zda úředníci donucovacích orgánů použili Parlerova videa k identifikaci podezřelých, ačkoli programátor tvrdí, že FBI má k materiálu přístup.

Uživatelé, kteří zveřejnili videa, pravděpodobně měli na mysli publikum podobně smýšlejících sledujících na  sociální síti. Někteří se ve videích předvádějí a chlubí se fotoaparátem , dokonce k tomu mohou natáhnout i objektiv .

„Byly veřejně dostupné," uvedla Claire Wardle, spoluzakladatelka organizace First Draft , která se specializuje na boj proti dezinformacím online, „ale Parler není Facebook." Vystupují tito lidé pro svou komunitu? Dělají rozhodnutí o tom, kam naklonit své telefony. Když míří svou kamerou, co vynechávají, co obsahují?  “

„Věříme, že prezentace této velké skupiny videí je nejen nepopiratelně ve veřejném zájmu, ale že jejich sběr tímto způsobem je podstatou transformativního fair use podle zákona o autorských právech," uvedl Kutner.

Od založení ProPublica jsme věřili v sílu primárního zdrojového materiálu a dat jako důkazu. Vydáváme tento materiál, aby jej mohli zhodnotit lidé, kteří nebyli na Parleru a kteří neumí psát kód nebo snadno procházet digitální archivy.

"Věc, která se stala na Kapitolu, byla větší než jakákoli osoba nebo organizace," řekl nám programátor. „A více očí je lepší než méně."

(rp,prvnizpravy.cz,propublica,parler,foto:arch.)