Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

V boji o kontrolu nad Libyí vedou ruští žoldáci ze skupiny Wagner

V boji o kontrolu nad Libyí vedou ruští žoldáci ze skupiny Wagner

Krátce poté, co se na frontách poblíž Tripolisu objevili ruští žoldáci ze skupiny Wagner, varovali američtí představitelé maršála Chalifa Haftara, muže, který si tyto žoldáky najal, že uzavírá „faustovskou“ dohodu.

Ilustrační foto
2. března 2021 - 04:20

„Haftar, který měl v úmyslu převzít hlavní město a prohlásí se za diktátora Libye se může se nakonec stát jejich sluhou. Žoldáci, kteří jsou podřízeni pouze ruskému ministerstvu obrany a Kremlu, to mají na starosti. Už nepředstírají, že pracují pro Haftara a jeho libyjskou národní armádu,“ uvádí The Times .

„Avšak Wagnerovy síly o počtu asi 2.000, roztroušené po východní a jižní Libyi a podporované bojovníky řízenými Ruskem, se drží. Oni a turecké síly na druhé straně měli opustit zemi minulý měsíc, ale ani jedna strana neukázala jakýkoli záměr opustit zemi s největšími prokázanými zásobami ropy v Africe, “uvádí se v článku.


„Vyšší důstojníci LNA se zjevně obávají vyhlídky, že Libyjci ztratí jakoukoli kontrolu nad rozhodovacím procesem," řekl jeden západní diplomat, „žoldáci se stali pány."

(rp,prvnizpravy.cz,times,foto:arch.)