Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinští důstojníci prodali francouzské houfnice CAESAR do Ruska

Ukrajinští důstojníci prodali francouzské houfnice CAESAR do Ruska

Ukrajinští důstojníci prodali Rusku dvě samohybné houfnice CAESAR francouzské výroby, informoval Donbass Insider 6. července.

Caesar
7. července 2022 - 06:20

Francouzský právník a politik Regis de Castelnau 22. června odhalil , že dvě houfnice CAESAR padly do rukou ruské armády. Tehdy Regis řekl, že ruská armáda přesunula houfnice do závodu Uralvagonzavod v Nižním Tagilu, který vyvíjí a vyrábí bojové tanky, obrněná vozidla a houfnice, které mají být studovány.

Později oficiální telegramový kanál Uralvagonzavod potvrdil tvrzení Regise. Kanál poděkoval Francii a prezidentu Emmanuelu Macronovi za houfnice s tím, že budou „šikovné“.

Podle Donbass Insider prodali ukrajinští důstojníci dvě francouzské houfnice do Ruska za nízkou cenu 120 000 dolarů za každou. Jedna houfnice CAESAR přitom stojí nejméně sedm milionů eur. Zpravodajský blog spekuloval, že houfnice byly prodány zprostředkovateli, nejspíš obchodníkovi se zbraněmi, který je obratem prodal Rusku.CAESAR, vyráběný částečně státem vlastněným výrobcem zbraní Nexter Systems, je 155mm houfnice ráže 52 namontovaná na šestikolovém podvozku nákladního automobilu. Houfnice může vypálit až šest ran za minutu a má dostřel kolem 42 kilometrů s použitím granátů ERFB [s prodlouženým dostřelem, plným vývrtem] a až 55 kilometrů s raketami asistovanými granáty.

Francie dodala kyjevským silám nejméně 12 houfnic CAESAR od začátku ruské speciální vojenské operace na Ukrajině.

Dvě houfnice prodané do Ruska nebyly jediné, které se ztratily. Podle důvěryhodného kanálu Telegram Rybar byly při leteckých náletech na Kuračovo zničeny tři houfnice, zatímco jedna další byla zničena na poloostrově Kubanski v Oděse.

Navzdory ruskému úspěchu při ničení a zabírání dodávek francouzské vojenské techniky na Ukrajinu se Francie nedávno zavázala , že Ukrajině dodá dalších šest houfnic CAESAR a také „významný počet“ obrněných transportérů VAB.

Stejně jako zbytek západních spojenců Kyjeva i Francie věří, že její vojenská podpora Ukrajině z dlouhodobého hlediska vyčerpá ruskou armádu a oslabí Rusko.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%