Svátek má: Nataša

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinská vláda připravuje Ukrajinu na stanné právo

Ukrajinská vláda připravuje Ukrajinu na stanné právo

29.prosince se kabinet ministrů rozhodl dát Ukrajincům novoroční „dárek“. Schválil překvapivé  rozhodnutí, které upravuje cestování omezení během války.

Olesya Medvedeva , komentátorka webu Strana.ua
31. prosince 2021 - 04:20

Hovoříme o částečném zrušení svobody pohybu po zemi, což je ve skutečnosti přímé ústavní právo občanů. Práva z této kategorie mohou být podle zákona v době stanného práva omezena nebo dočasně zrušena.

Naposledy Nejvyšší rada a prezident zavedli stanné právo v roce 2018,  kdy sice válka nebyla, ale už čtvrtým rokem doutnal konflikt na Donbasu a došlo k lokálnímu incidentu s ukrajinskými čluny v Kerčském průlivu. Ještě před třemi lety však svoboda pohybu občanů omezena nebyla.  

A jisté obavy vzbuzuje fakt, že to úřady nyní začaly regulovat.V novém vydání blogu  „Yasno. Pochopitelně" zvláštní zpravodajka webu Strana Olesya Medveděva říká, jaký je možný pohyb ukrajinských občanů podle vládního nařízení pro případ války.

Na začátku listopadu  Nejvyšší rada umožnila Ukrajincům zaregistrovat si místo pobytu v "Die" a zrušila registraci v jejich pasech .

Informovali jsme také, že úřady začínají demonstrativně prověřovat stav civilní obrany a shromažďují územní „domobranu“, jak to dělá například Vitali Kličko v Kyjevě .

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)