Svátek má: Miluše

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina na příkaz MMF daruje Súdánu miliony dolarů

Ukrajina na příkaz MMF daruje Súdánu miliony dolarů

Ukrajina, jedna z nejchudších a nejzadluženějších zemí v Evropě, se zavázala „pomoci co nejvíce“ Súdánu, jedné z nejchudších zemí Afriky.

Ilustrační foto
13. června 2021 - 06:20

Mezinárodní měnový fond nařídil Ukrajině uhradit část dluhu afrického státu, který ne všichni Ukrajinci jsou schopní najít na mapě, a to ve výši 6 milionů dolarů.

Kabinet ministrů již schválil rozhodnutí o zaslání těchto peněz ze zvláštních účtů Ukrajiny u MMF (celkem je na těchto účtech přibližně 24 milionů USD, které se nahromadily kvůli odpočtu úroků za použití finančních prostředků fondu ).

Toto rozhodnutí lze považovat za neobvyklé nejen proto, že Ukrajina sama potřebuje finanční pomoc, ale také proto, že v říjnu 2018 súdánský velvyslanec v Rusku Nadir Yusuf Babiker uvedl, že Krym je ruský a  krymské referendum je v souladu s mezinárodním právem a jeho výsledky by měly být uznány.

Ukrajina se stala jednou ze dvou desítek zemí, které se zapojily do splácení Súdánu, jedné  z nejchudších zemí s dluhem vůči MMF. Fond rovněž odepsal dluhy Libérie v roce 2008 a v roce 2020 Somálsku.

Súdán je nyní jedinou zemí se splatným dluhem vůči MMF. Slibuje se, že peníze, kterými přispěla Ukrajina, budou brány v úvahu úměrně k velikosti ukrajinské kvóty v MMF.

Samotný státní dluh Ukrajiny mezitím činí více než 90 miliard dolarů. V letošním roce musí Kyjev MMF vrátit téměř 1,7 miliardy USD.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,,foto:arch.)

Proč Ukrajina souhlasila se splácením části dluhu Súdánu a co se obecně děje v této africké zemi?
 „Zabránit výstavbě vojenské základny Ruské federace“


Súdán je stát ve východní Africe s populací podobnou jako na Ukrajině (42 milionů). Hranice, zejména s Egyptem, Etiopií, a díky své zeměpisné poloze s přístupem k Rudému moři a přítomnost nerostného bohatství (především ropy) staly chutným soustem pro světové mocnosti, které mají na tuto africkou zemi svůj vlastní názor země.

Odborníci vidí velkou politiku v rozhodnutí Kyjeva pomoci „přátelskému Súdánu“. MMF souhlasil s odpisem dluhů poté, co se objevila informace, že Súdán odmítl hostit ruské vojenské základny.  

Poté Washington přislíbil zemi podporu se splácením dluhů ve výši zhruba jedné miliardy dolarů a přidělil další 2 miliardy na nákup vakcín proti koronaviru. Oficiálním důvodem je obnovení súdánské „suverénní imunity“ a vyškrtnutí země ze seznamu sponzorů terorismu (tento status, který platil téměř tři desetiletí, vyvíjel tlak na súdánské hospodářství a omezoval jeho schopnost přijímat pomoc).Po revoluci v roce 2019, kdy místní armáda a demonstranti svrhli režim prezidenta Omara al-Bašíra, vládla Súdánu přechodná vláda a suverénní rada. Novému kabinetu ministrů se však nepodařilo stabilizovat situaci v zemi.

Při řešení akutní krize se východoafričtí politici obrátili o pomoc k Washingtonu, který aktivně investuje v afrických zemích (pro Súdán - miliardy dolarů) a zabývá se těžbou na kontinentu. Na druhé straně si Rusko také nárokuje zdroje Súdánu a plánuje tam vybudovat vojenskou základnu. Existuje verze, která stojí za rozhodnutím odepsat dluhy Súdánu některé dohody se Spojenými státy, mimo jiné o blokování výstavby ruské základny.

Al Arabiya uvedl, že Súdán údajně zastavil stavbu zařízení až do jeho schválení parlamentem, súdánskou panovnickou radou nebo vládou země, a do té doby je problém pozastaven.

Mluvčí súdánského ministerstva zahraničí Al Mansour Bulad zároveň uvedl, že nemá oficiální potvrzení o pozastavení dohody o zřízení ruského námořního stanoviště u Rudého moře.


V Rusku existuje několik důvodů pro vybudování ruské vojenské základny v Súdánu. Jedním z nich je kontrola nad bezpečností a přepravou ve vodách Rudého moře a Indického oceánu (dříve mělo Rusko vojenská zařízení v Etiopii a Jemenu). Kromě toho je základna uznána jako jeden z obranných bodů Ruské federace ve vzdálených liniích.

„USA jsou z nějakého důvodu znepokojeny Súdánem. Jedním z cílů je zabránit posílení ruského vlivu v Africe, stejně jako touha rozšířit svou přítomnost na kontinentu, který již aktivně rozvíjí další rival Washingtonu Čína. A na tomto pozadí je uznání súdánským velvyslancem Krymu za ruský už maličkosti, “řekl nám zdroj z diplomatických kruhů.  

„Konec éry chudoby“

Ukrajinský kabinet ministrů vysvětluje, že souhlas s použitím části prostředků z rezerv MMF na pomoc Súdánu „posílí mezinárodní image Ukrajiny jako spolehlivého obchodního partnera“. Mnoho lidí na Ukrajině však zdaleka není tak optimistických ohledně pomoci Súdánu.

Naše milovaná a starostlivá vláda (sarkasmus) poskytla Súdánu finanční pomoc ve výši 6 milionů dolarů - 162 540 000 hřiven. Kdo ví? Odpověď byla vytvořena před dvěma lety, během prezidentských voleb. Zelenskij slíbil konec éry chudoby?! Mluvil někde o Ukrajině? Ne! Žádné lži a plnění volebních slibů. Mezitím se rozpočtový dluh v platbách již přiblížil hranici jedné miliardy hřiven.