Svátek má: Oldřiška

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina-Bělorusko: Úřady jsou ve válce, ale lidé musí žít...

Ukrajina-Bělorusko: Úřady jsou ve válce, ale lidé musí žít...

Téměř rok po zahájení protestů proti prezidentu Alexandrovi Lukašenkovi se vztahy mezi Ukrajinou a Běloruskem rychle zhoršují. Země si vyměňují tvrdá prohlášení a zavádějí vůči sobě různá omezující opatření.

Ilustrační foto
12. června 2021 - 06:20

Současně se v Kyjevě prodává mnoho běloruského zboží. Portál „Strana“ prošla obchody, které se na ně specializují, a zeptala se, zda zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi ovlivnilo poptávku po běloruském zboží.

„Letadla nelétají, ale pozemní doprava ano.“

Ukrajinci nejčastěji nakupují běloruské cukrovinky z běloruského zboží. Mezi nimi jsou zvláště žádané sladkosti od běloruského výrobce Kommunarka a Spartak.

Podle zaměstnanců minského cukrářského obchodu "Minchanka" je zboží dodáváno jako obvykle a není možné zastavit dodávky v příštím měsíci.

„Právě jsme vyložilii nákladní automobil se zbožím. Nebojte se, zásoby budou i příští měsíc, protože o nich nyní jednáme. Sice letadla neletí, ale pozemní doprava funguje normálně,“ řekla prodavačka u pokladny.Zaměstnanec obchodu objasnil, že rozdíl mezi ukrajinským výrobcem cukrovinek a běloruským výrobcem je kvalita.

„Lidé sem obvykle přicházejí kvůli kvalitě, nikoli kvůli chemii, zpravidla dospělí, kteří jsou obeznámeni s chutí sladkostí z minulosti," dodala žena.

Během třiceti minut, které stranický korespondent strávil v obchodě, prošlo pokladníkem 20 zákazníků.

Někteří z nich ochotně vyjádřili svůj postoj ke krizi ve vztazích mezi Ukrajinou a Běloruskem. Na kameru se zdráhají komunikovat, ale v soukromí, bez videa, aktivně sdílejí své názory na téma ukrajinsko-běloruských vztahů.

(rp,prvnizpravy.cz,info,foto:arch.)
Kupující v obchodě „Minchanka“. Video: „Země“

"Naši se dokázali pohádat s každým. Je špatné, že se hádali s Běloruskem. Nechápu, proč pomlouvají otcovo jméno. Rozumíte těmto bonbónům - kvalitní. Postarší žena v řadě."

Kromě kvality běloruských produktů kupující věnovali pozornost také jejich nákladům, které se liší od analogů ukrajinských výrobců.

Například „Vecherniy Minsk“ sladkosti 310 gramů - cena za balení je 141 hřiven. Ukrajinský protějšek je dražší - sladkosti Kiev Vecherniy ve značkových obchodech Roshen v baleních 352 gramů stojí 169 hřiven.

Běloruské zboží

Candy "Vecherny Minsk" v obchodě Minsk "Minchanka". Fotografie: „Země“

Cena ukrajinských čokoládových tyčinek Roshen se pohybuje od sedmi do deseti hřiven. Cena běloruských analogových pruhů s náplní je od 12 do 12,50 hřivny.

Totéž platí pro mléčné výrobky z Běloruska. Majitel podnosu na Lukyanovském trhu tvrdí, že příští měsíc určitě dojde k dodávkám zboží, protože situace se sankcemi se podobá situaci s dodávkami zboží z Ruska.

"Máme to úplně stejné jako s Ruskem. Byli jsme s nimi ve válce už 7 let, ale v regálech je spousta zboží ruské výroby. Proto budu mít v každém případě zásoby příští měsíc, tato situace nijak na ně nemá vliv. chodí stejně, nejsme ve válce. Tento stát a naše úřady jsou ve válce, ale lidé musí nějak žít, “řekla žena.