Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Trussová: Jsem „připravena“ zahájit jadernou válku

Trussová: Jsem „připravena“ zahájit jadernou válku

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová prohlásila, že je připravena a ochotná zahájit termonukleární válku, pokud by převzala funkci premiérky, a zdůraznila své jestřábí plány, když nahradí Borise Johnsona.

Liz Trussová, britská ministryně zahraničí
30. srpna 2022 - 04:20

Trussová, která se v úterý objevila na radniční akci v Birminghamu, byla dotázána, zda nařídí „globální zničení“ v případě jaderné patové situace se zahraničním protivníkem.

„Nebudu se vás ptát, jestli byste stiskla tlačítko, řeknete ano, ale tváří v tvář tomuto úkolu by se mi udělalo fyzicky špatně,“ řekl moderátor John Pienaar, který se dále zeptal: „Jak byste se cítila při stisknutí tlačítka?"

„Myslím, že je to důležitá povinnost předsedy vlády a jsem připraven to udělat," odpověděla Trussová a sklidila potlesk publika. Když se Pienaar znovu zeptal, jak by toto rozhodnutí uvnitř sebe „cítila“, jednoduše prohlásila: „Jsem připravena to udělat.“

Během výměny názorů nebyl jmenovitě zmíněn žádný cizí stát, Trussová patří mezi nejbojovnější britské představitele ve svých komentářích o válce na Ukrajině, přičemž vůči Moskvě vydávala neustálý proud nepřátelské rétoriky a podporovala eskalaci prakticky na každém kroku.

Přestože ministryně zahraničí slouží jako nejvyšší diplomat své země, vynaložila malé úsilí na hledání diplomatického řešení konfliktu, místo toho vyzvala k „porážce“ Ruska na bojišti bez ohledu na cenu v ukrajinské krvi.

Premiér Boris Johnson se připravuje na odchod z úřadu poté, co v červenci oznámil svou rezignaci, Trussová nyní soupeří s bývalým ministrem financí Rishi Sunakem o místo premiéra. I když Johnsonův jestřábí postoj k Rusku může být těžké překonat – v posledních měsících několikrát navštívil Kyjev, aby odradil vyjednané urovnání války – zdá se, že jeho nahrazení bude pokračovat v londýnské politice ohledně konfliktu bez ohledu na to, kdo vyhraje.  

(rp,prvnizpravy.cz,libertarianinstitut,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
58%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
21%