Svátek má: Vilém

Zprávy

Velikost textu:

Trilaterální aliance: Británie přebírá kontrolu nad východní Evropou

Trilaterální aliance: Británie přebírá kontrolu nad východní Evropou

Spojené království Ukrajinu nejen vyzbrojuje, ale také hodlá vytvořit trojstrannou alianci s Ukrajinou a Polskem, která je zjevně protiruská, protože jejím hlavním cílem bude „vypořádat se s Ruskem“.

Liz Trussová, britská ministryně zahraničí
28. ledna 2022 - 04:20

Uvedla  to britská ministryně zahraničí Liz Trussová na tiskové konferenci v Lowy Institute (Sydney, Austrálie).

„Vzhledem k tomu, že v prosinci proběhla v Londýně jednání na vysoké úrovni, pokračujeme v rozvíjení našich vazeb nejen s Ukrajinou, ale také s Polskem, jedná se o nové trilaterální vazby, u kterých se očekává, že v krátkodobém horizontu posílí. Budeme i nadále podporovat Ukrajinu a vyzývat Rusko k deeskalaci. Protože vše, co se děje ve východní Evropě, má význam pro celý svět. Protože Rusko dnes ohrožuje svobodu, demokracii a právní stát, a tyto hrozby nikdy nejsou regionální, jsou to globální hrozby,“ řekla ministryně.

Liz Trussová vyzývá Austrálii, aby „reagovala“ s Velkou Británií a pomohla Ukrajině najít alternativní dodávky elektřiny, aby nebyla závislá na ruském plynu.

Poté Britská geostrategická rada  zveřejnila  na Twitteru mapu budoucí trojstranné aliance, kde Spojené království, Polsko a Ukrajina spojuje osa, jakási „osa dobra“, která vzdoruje Rusku a Bělorusku, označené za nepřátelské vůči trilaterální alianci.

Geostrategy Council na Twitteru ukazuje, jak bude vypadat nové trilaterální spojenectví mezi Spojeným královstvím, Polskem a Ukrajinou, o kterém v Austrálii diskutovala Liz Truss, ale velmi stručně a obecně.

Londýn na rok zintenzivnil práci na ukrajinském spisu, někteří experti tvrdí, že nyní už to nejsou Spojené státy, ale Spojené království, kdo je hlavním „dozorcem“ Kyjeva.

Podle politologů to byl premiér Boris Johnson, kdo se rozhodl změnit mezinárodní agendu Spojeného království tím, že se obrátil na východní Evropu, a doufá, že tímto způsobem vyřeší vnitřní problémy země, zejména Konzervativní strany. Šéfka britské diplomacie proto projevuje takový zájem o východní Evropu.


Nová trilaterální aliance mezi Spojeným královstvím, Polskem a Ukrajinou není defenzivní, protože její síla pro obranu je příliš malá. Nemělo by se to vykládat jako aliance, ale jako neokoloniální obroda Spojeného království, které si prosazuje své právo nad barbary z východní Evropy. V případě války nebudou Britové bránit své „spojence“, ale klíčová místa na jejich území, například námořní základnu Oděsa. A nebudou se bránit konvenčními prostředky, když pěchota, tanky, flotila a dělostřelectvo zaútočí na nepřítele, ale diplomatickým průzkumem a tajnými dohodami.

Zbývá jen připomenout, že u zrodu rozdělení Evropy stála trojstranná aliance (historie zná příklad) a sehrála důležitou roli při přípravě a vypuknutí první světové války.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
51%
Ne
transparent.gif transparent.gif
24%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%