Svátek má: Erik

Zprávy

Velikost textu:

Tragikomedie našich pochybovačů o ruské vakcíně

Tragikomedie našich pochybovačů o ruské vakcíně

V úterý (2. 2.) britský lékařský časopis Lancet pochválil ruskou vakcínu proti covidu Sputnik V a od středy se naše oficiiální média zaplnily uznáními pro ruskou vakcínu, píše Ján Čarnogurský na facebooku.

Ján Čarnogurský
8. února 2021 - 06:20

Dokonce poslanec Národní rady Andrej Stančík (OĽaNO) se omluvil za své předchozí pochybovačné vyjádření o Sputniku (klobouk dolů!). Sputnik V má podobnou účinnost jako vakcína Pfizer, okolo 92% po první dávce, ale po dobu dopravy vyžaduje teplotu jen minus 15 ° C , Pfizer teplotu minus 90 ° C. To je dost velký rozdíl v nákladech a v logistice ve prospěch ruské vakcíny. Souhrn všech parametrů dělá ruskou vakcínu pro nás nejvýhodnější.

Zájem o ruskou vakcínu je ve světě velký a fakt je, že ruský výrobce nestačí pokrýt poptávku, ale některé země (Srbsko, Turecko) již obdrželi od ruského výrobce licenci. O licenci by se mohlo ucházet i Slovensko. Ostatně, německá kancléřka dokonce mluvila s prezidentem Putinem o výrobě ruské vakcíny v Německu.


Státy, které nejsou v předklonu před USA, nemají problém ucházet se o dodávky a výrobu ruské vakcíny. Náš premiér se o víkendu v televizi vymlouval na Evropskou lékovou agenturu (to ještě nevyšel článek v Lancet) a ministr zdravotnictví Marek Krajčí stále říká jen, že "Slovensko uvažuje" o dodávce Sputnik V, asi zatím na americkém velvyslanectví neberou telefony. Jak dlouho bude uvažovat? Půl roku?


Prezidentka Zuzana Čaputová se nabídla, že využije své mezinárodní konexe na urychlení dodávky vakcíny proti corona viru. Spíše bych nedoporučoval, aby prezidentka Čaputová kontaktovala Rusko na dodávky vakcíny. Opakovaně označila Rusko za hrozbu pro Slovensko. Ztratili jsme už měsíce času. Podle § 46 odstavec 3 zákona číslo 362/2011 Sb. o lécích a zdravotnických pomůckách, Ministerstvo zdravotnictví už dávno mohlo povolit nákup ruské vakcíny. MUDr. Henrietta Hudečková, hlavní epidemioložka Slovenska, zveřejnila, že podporuje nákup. Na co ještě čekáme? Na Slovensku jsou lidé a organizace, které udržují dobré vztahy s Ruskem. Kontaktovalo je alespoň ministerstvo zdravotnictví ve věci dodávky ruské vakcíny?


Vakcína působí nejen ve zdravotnictví, ale i v žurnalistice. Oficiózne média, SME, Deník N, Týden, tuším všechny televize (mimo alternativních) ruskou vakcínu před diváky a čtenáři buď zamlčovali nebo ji dokonce pomlouvali. Čili svým konzumentům lhali. O ruské vakcíně pravdivě psali a vysílaly jen alternativní média - Hlavní zprávy, Svobodný vysílač, extra plus, Dimenze, TVZV, TV Slovan a další. Zapamatujte si to, když uslyšíte v oficiálních médiích kritiku na alternativní.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)