Svátek má: Miluše

Zprávy

Velikost textu:

Tak nakonec to nebyl Putin, kdo provedl útok na americký ropovod

Tak nakonec to nebyl Putin, kdo provedl útok na americký ropovod

<< VIDEO >> Americký prezident Joe Biden na briefingu 13. května uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin nebyl zapojen do kybernetických útoků na Colonial Pipeline.

Joe Biden, americký prezident
14. května 2021 - 06:20

Briefing byl vysílán na oficiálních sociálních sítích Bílého domu.

„Jsem si jistý, že jsem si přečetl zprávu FBI o Colonial Pipeline správně. Říká se v ní, že Putin nebyl zapojen,“ řekl šéf Bílého domu.

Podle něj se hackeři, kteří útok zorganizovali, mohou nacházet na území Ruska. Biden také řekl, že Washington je v kontaktu s Moskvou kvůli porušení ropovodu společnosti Colonial.

Jsme v přímé komunikaci s Ruskem ohledně opatření, která mají být přijata proti vyděračským sítím, a hledáme opatření, která by narušila jejich schopnost jednat," dodal americký prezident.

7. května společnost Colonial Pipeline ohlásila kybernetický útok na své systémy pomocí ransomwarového viru . Hackeři získali přístup ke 100 GB dat. Útok ovlivnil přepravu benzínu. Z útoku byli obviněni ruští hackeři.
Později vyšlo najevo, že společnost byla nucena hackerům zaplatit výkupné ve výši zhruba 5 milionů dolarů.

Jennifer Granholmová, americké ministryně energetiky, uvedla, že Washington nevidí přímou souvislost mezi Moskvou a hackerským útokem na plynovod .


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)