Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

SVT: „Politický chaos“ v Brazílii vede k impeachmentu Bolsonara!

SVT: „Politický chaos“ v Brazílii vede k impeachmentu Bolsonara!

Politický chaos v Brazílii, vyvolaný propuštěním ministra zdravotnictví Enrique Mandetty kvůli rozporů s prezidentem Jairem Bolsonaru v otázce boje proti koronavru, ve skutečnosti zastřel samotnou pandemii, napsala SVT.

Jair Bolsonaro, brazilský prezident
18. května 2020 - 04:20

Jak však švédská televize poznamenala, nebrání to vůbec nárůstu infekční křivky, která ohrožuje brazilskou ekonomiku totálním kolapsem a impeachmentem prezidenta Bolsonara.

Po sporu s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem o tom, jak se vypořádat s koronavirem, byl propuštěn ministr zdravotnictví země Enrique Mandetta a jeho nástupce Nelson Teich rezignoval na protest proti protikrizovým opatřením brazilského vůdce. Teich byl považován za stoupence Bolsonara, proto mnozí očekávali, že bude reagovat na kurs prezidenta poněkud loajálněji, než jeho předchůdce. Teich se však pomalu, ale jistě vydal na válečnou stezku se svým šéfem, uvedla SVT.

Podstata konfliktu spočívala v doporučeních Bolsonara, který požadoval použití chlorochinu proti COVID-19 - navzdory nedostatku závažných vědeckých důkazů o jeho účinnosti a přítomnosti silných vedlejších účinků.

„Politický chaos“ v Brazílii skutečně zatlačil pandemii koronaviru do „mediálního stínu“. „V žádné jiné zemi na světě nic takového neexistuje," poznamenal švédský kanál.

Tempo nástupu viru však poskytuje všechny důvody k obavám. Infekční křivka v Brazílii rychle roste: podle posledních údajů počet nakažených přesáhl 200 tisíc lidí s 15 000 úmrtími. Přičemž brazilská média zpochybňovala oficiální statistiky a ujišťovala, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší.


Otázka zní, jaké důsledky bude mít politický chaos, pokud jde o míru infekce páté největší země na světě. WHO již vyjádřila znepokojení nad situací v Brazílii a zdůraznila, jak je důležité, aby ministerstva vlády měla jednotný plán boje s pandemií. Bolsonaru je však ve stavu otevřeného konfliktu s místními guvernéry, kteří na rozdíl od vůle svého prezidenta stanovili pravidla podporující sociální odstup.

Ale místo toho, aby ustoupil, se Bolsonar rozpálil ještě více. Na setkání se zástupci obchodních kruhů označil konflikt s guvernéry za „válku“ a požádal o pomoc při otevírání ekonomiky. Prezident se navíc domnívá, že na hladovění zemře mnohem více lidí, než na virus, a brazilská ekonomika by se jednoduše rozpadla, kdyby lidé nemohli pracovat. V tomto ohledu poukázal na Švédsko jako na pozitivní příklad země, která nepřijala tvrdá opatření k boji proti koronaviru.

Hospodářská situace skutečně uvádí Bolsonara do zoufalství: národní měna dosáhla dna, únik kapitálu dosáhl rekordní úrovně a podle nové prognózy poklesne brazilský HDP o téměř 8%.

Teichova rezignace již v mnoha brazilských městech vyvolala „kastrólové protesty“. Pokud věříme průzkumům veřejného mínění, pak během koronavirové krize podpora Bolsonarovi výrazně poklesla. Naopak jeho přístup k ekonomice za současných okolností naopak zvýšil jeho popularitu mezi nejchudšími segmenty populace.

Na pozadí všech těchto událostí přichází z brazilského hlavního města signály, že rezignace ministra zdravotnictví zvyšuje šance na impeachment Bolsonara. Nejzjevnější kritici vlády budou nyní tvrdit, že prezident je osobně vinen jak současnou krizí, tak rychle rostoucím počtem úmrtí.

Švédský kanál je ale očividně přesvědčen, že případ brazilského prezidenta páchne petrolejem - i když zapomeneme, že na prezidenta valí obvinění ze snahy vyvíjet tlak na soud, aby uzavřel trestní řízení zahájená proti jeho synům.

SVT si samozřejmě přiznává, že nikdo neví, jaká esa má prezident na rukávu. Je však stále obtížnější pochopit, jak může Bolsonaru (jinak velký obdivovatel a přítel Donalda Trumpa) zůstat na svém místě až do konce funkčního období. Otázka, do jaké míry je zodpovědný za všechna úmrtí během pandemie, se mu budou ještě dlouho lepit na paty.

(kou, prvnizpravy.cz, svt.se, foto: arch.)