Svátek má: Milan

Zprávy

Velikost textu:

SRF: Kolosální ztráta důvěry občanů v americkou demokracii!

SRF: Kolosální ztráta důvěry občanů v americkou demokracii!

Po prezidentských volbách ve Spojených státech vznikly dva paralelní světy, poukázala Isabelle Jacobiová, novinářka švýcarské televizní stanice SRF.

Donald Trump vs Joe Biden
19. listopadu 2020 - 11:06

Donald Trump si svou porážku nepřipouští, tým Joe Bidena nemá přístup do Bílého domu - ve Spojených státech se to nikdy nestalo. Bez ohledu na výsledek této situace to již vedlo ke kolosální ztrátě důvěry občanů na obou stranách politického spektra v americkou demokracii, a za to bude země muset zaplatit vysokou cenu. 

Podle korespondentky švýcarské televizní stanice SRF Isabelle Jacobi se situace ukázala jako hodně podivná: prezident Donald Trump sedí v Bílém domě a dohlíží na práci na plánování rozpočtu na rok 2021, jako by se nic nestalo. Zároveň zveřejňuje na Twitteru, že určitě vyhraje.

Joe Biden zároveň tvoří tým pro přechodné období. Je to aparát stovek Bidenových lidí, kteří by měli zajistit hladkou změnu vedení ve Spojených státech. Ve Washingtonu a Wilmingtonu v Delaware tak koexistují „dva paralelní světy“, zdůrazňuje novinářka televizního kanálu.
Bidenův tým ještě nezískal ani tolik potřebný přístup do Bílého domu. Bidenovi zaměstnanci se nyní snaží připravit novou vládu na práci odjinud. Inaugurace nového amerického prezidenta by měla proběhnout 20. ledna 2021, uvádí se v článku.

Především mluvíme o stanovení priorit: v případě Bidena se jedná například o boj proti pandemii, o politice v oblasti klimatu nebo Obamově programu v oblasti zdraví. Spolu s tím by měl být vytvořen vládní tým s přibližně 4 000 místy. 1100 z nich musí být schváleno Senátem - jedná se o kolosální práci, zdůrazňuje švýcarská novinářka.


Nyní je také blokována práce takzvaných výsadkářů Bidenova týmu - jakési „úderné skupiny“ nové vlády, která by měla připravit půdu pro její práci v nejdůležitějších odděleních. Nemají přístup do Bílého domu, protože Trump nepřipouští svou porážku ve volbách. „To se ve Spojených státech nikdy nestalo,“ zdůrazňuje Jacobiová.

Přípravy na Bidenovo prezidentství jsou nicméně v plném proudu i bez přístupu do Bílého domu. Republikáni se mezitím snaží zpochybnit volební výsledky u soudu. Většina stížností je proti volebnímu procesu v jednotlivých státech - například proti pravidlům hlasování poštou.

Jak vysvětluje švýcarská novinářka, Trumpovi právníci požadují, aby byly poslané hlasy, které přišly po dni voleb, prohlášeny za neplatné. Některé žaloby navíc zahrnují případy skutečné manipulace s hlasy - například když byl republikánským pozorovatelům odepřen přístup k volebním místnostem. Tato tvrzení však dosud nikam nevedla, poznamenává SRF.

Někteří odborníci sledující situaci se domnívají, že Spojené státy čelí nejnebezpečnějším dvěma měsícům ve své historii. Je skutečně nepohodlné, když uvidíte, že ministerstvo spravedlnosti porušuje dlouhodobé pravidlo, podle kterého federální soudy nemohou zasáhnout, dokud nedojde k oficiálnímu výsledku voleb. Takové situace bourají omezující bariéry, které by bylo lepší ponechat, věří korespondentka švýcarské televizní stanice.

Podle jejího názoru je celkový obraz děsivý, pokud se navíc podíváte na to, jak se mění vedení Pentagonu, a zvyšuje se tlak na orgány odpovědné za průběh voleb. Dojem je, že americká demokracie visí na vlásku několika jednotlivci a hrstky soudců. Spolu s tím se ozývá stále více alarmujících hlasů, které tvrdí, že se jedná o právní proces, a změna prezidentské administrativy proběhne jako obvykle.

I když je to možná nejpravděpodobnější scénář, „ztráta důvěry občanů v demokracii je kolosální - na obou stranách politického spektra,“ zdůrazňuje novinářka SRF. „A až budoucnost ukáže, co to bude stát," uzavírá.

(kou, prvnizpravy.cz, srf.ch, foto: arch.)