Svátek má: Zora

Zprávy

Velikost textu:

Srbsko by se nemělo stát hříčkou v rukou mocností

Srbsko by se nemělo stát hříčkou v rukou mocností

V době nových geopolitických otřesů nebudou velmoci šetřit ani Srbsko. Profesor Filosofické fakulty v Bělehradě Miloš Kovič říká, že bychom si měli být vědomi imperiální politiky západních zemí, že jsme obklopeni zeměmi NATO, ale neměli bychom zapomínat, že nás hlídá pravoslavné Rusko.

Srbský parlament
25. listopadu 2021 - 03:20

Srbsko podle historika v době Milovanoviće, Ristiće, Garašanina a Pašiće hledalo spojence a bylo v tom velmi pragmatické. „V rozhodující době vzniku státu však Srbsku pomohlo Rusko a je známá věc, že bez Moskvy bychom nebyli,“ řekl Kovič.

Srbsko hledalo podporu i na jiných stranách, říká Kovič. Dnes podle něj vidíme vůči Srbsku disonantní tóny západních zemí. Tradičně je to Německo, které se snaží dělat vlastní politiku, snažilo se o to v Kosovu a Černé Hoře, takže je odtud Anglosasové vyhnali.

„Německo si vede velmi nesmiřitelně v Bosně a Hercegovině a Kosovu a Metohiji a na druhé straně jsou Anglosasové. Musíme vidět, kde jsou mezi nimi rozdíly, ale nemůžeme se dostat do situace jako v roce 1941, kdy jsme spoléhali na Angličany, a ti nás přitom na konci války bombardovali. Takže v tom konfliktu mezi Němci a Anglosasy - bychom neměli být naivní abychom netrpěli. Zde je opět zásadní postavení Ruské federace,“ řekl Ković.

„Všichni mluví o ekonomice a politice, ale vždy je tu tento emocionální balíček, který bude v některých okamžicích primární,“ pokračoval Ković.Srbsko je dnes geograficky, kulturně i politicky součástí eurasijského světa, ale jsme od něj odříznuti pásem zemí Aliance – Rumunska, Bulharska, Řecka a Turecka. Kovič říká, že můžeme říci, že jsme obklopeni zeměmi NATO a z velké části jsou to země, které nejsou příznivci územní celistvostí Srbska.

„Tyto země byly přímými účastníky rozpadu Jugoslávie, a to je místo, kde bychom nyní měli hledat naši pozici. Hodně záleží na ruském postoji, ale především na postoji Srbska, které by mělo být vůči Moskvě ještě otevřenější a kooperativní s přihlédnutím k vlastnímu zájmu. V tom bychom neměli dělat problémy Rusku a Číně. Pokud Rusko projevilo zájem o Republiku Srbskou a Kosovo, pokud tak učinila Čína, ze tří supervelmocí jsou dvě, pak bychom opravdu měli být na jedno oko slepí a nesnažit se na něčem takovém v politickém smyslu vydělávat,“ zdůraznil Kovič.


Profesor filozofické fakultě říká, že Spojené státy vyčerpaly své zdroje, Evropská unie neví, co se svými průšvihy, všichni stále dělají starou imperiální politiku z 90. let, a to je hlavní nebezpečí.

„To už není rozumné, ten jejich útok na Rusko přes Ukrajinu, tlak na Bělorusko a zároveň ohrožování Číny. Žádný rozumný člověk to neudělá a pak máme dojem, že racionální rozhodnutí se nedělají ani v Bruselu a ve Washingtonu, Londýně a Berlíně. Proč teď spěcháte do Eurasie, jak to skončí? Jsme jen součástí toho prostoru a je důležité dívat se na naše národní zájmy střízlivě, neukvapovat se, dávat si pozor. Nesmíme být netrpěliví, pokud v tuto chvíli nemůžeme něco udělat, měli bychom cíl odložit a připravit si na něco takového zdroje,“  uzavřel Miloš Ković.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)