Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Rusko nebo KLDR: Independent o tom, kam by mohl Trump emigrovat

Rusko nebo KLDR: Independent o tom, kam by mohl Trump emigrovat

Několik týdnů před volbami Donald Trump uvedl, že by se v případě porážky mohl přestěhovat do jiné země.

Donald Trump a Si Tin-pching
9. listopadu 2020 - 04:20

A podle hravého článku The Independent, pokud americký vůdce dodrží své slovo, bude mít mnoho možností. Jak noviny uvádí, Trump se může přestěhovat do Skotska nebo Kanady - a možná dokonce do Ruska nebo Severní Koreje, protože prezident má hodně společného s vůdci těchto zemí.

Asi před pár týdny americký prezident Donald Trump nahlas spekuloval, že by mohl zemi opustit, kdyby prohrál volby se svým demokratickým soupeřem Joem Bidenem. „Dokážete si představit, že prohraju? Nebude se mi to líbit. Možná budu muset zemi opustit, nevím,“ cituje The Independent amerického vůdce z kampaně v Georgii. Je ironií, že právě Georgie může poskytnout Bidenovi lístek na prezidentský úřad. Momentálně se v tomto státě ujal vedení kandidát z Demokratické strany, a aby mohl být v Bílém domě, musí si udržet vedení v Nevadě a Arizoně.

Zatím není jasné, zda Trump skutečně prohraje, ale rozhodně se nehodlá vzdát bez boje. „Co když ale dodrží slovo a vydá se na nové louky, kde bychom mohli potkat bývalého prezidenta Trumpa, který začínal od nuly? Zvažujeme následující možnosti - pro případ, že by s potřeboval pomoc s přejezdem,“ konstatují noviny.


Skotsko

Pokud Trump se nechce pro tento případ trápitt, pak se mu může líbit Skotsko - země, kde vlastní nejméně dva golfové kluby - Trump International Golf Links Aberdeen a Trump Turnberry, které za poslední čtyři roky obdržely zhruba 250 000 liber od vlády USA. Lví podíl na těchto fondech pocházel z Pentagonu, který utratil nejméně 184 000 dolarů na zaplacení pokojů Trump Turnberry pro americkou armádu. Matka amerického vůdce Mary Trumpová, která pochází ze Skotska, zároveň čelila odporu při stavbě klubu Trump International Golf Links na pobřeží Aberdeenshire. Skotské úřady projekt původně zamítly, avšak po vládním vyšetřování v roce 2008 byla výstavba stále povolena.


Kanada

Zatímco Trump a kanadský premiér Justin Trudeau mají poměrně napjaté vztahy, Kanada může být pro amerického prezidenta dobrým krokem, už jen proto, že tato země je dobře známá svou vstřícností k migrantům. Pokud se však Trump rozhodne přesunout na sever, riskuje, že bude čelit některým z milionů lidí, kteří po svém zvolení v roce 2016 spěchali na Google, aby jim poradil, kam odejít ze Spojených států. Kanada je dobrou volbou pro emigraci, protože je to bohatá země s vysokou úrovní vzdělání a nízkou nezaměstnaností; navíc je proslulá ohromující krajinou. Pokud se však Trump chce skutečně stát Kanaďanem, bude muset podávat daňová přiznání po dobu nejméně čtyř let trvalého pobytu v Kanadě - což, jak každý ví, prezident dělá nerad.

Rusko

Trumpovo přátelství s ruským prezidentem Vladimirem Putinem není žádným tajemstvím, zatímco samotné Rusko je celkově fanouškem amerického vůdce - koneckonců americké zpravodajské služby dospěly k závěru, že Moskva se snaží „vměšovat“ do prezidentských voleb v roce 2016, aby pomohla Trumpovi. Političtí komentátoři často označují vztah mezi těmito dvěma vůdci za uctivý a The New York Times napsal poté, co Trump odmítl kritizovat otravu Alexeje Navalného, že „prezident Spojených států má evidentně Putina v kapse“. „Neexistuje lepší způsob, jak tento vztah rozvíjet, než se přestěhovat do Moskvy a začít trávit více času s vůdcem, kterého Trump obdivuje od roku 2007, kdy byl Putin jmenován osobností časopisu Time,“ uvedl The Independent.

Čína

Pokud Trump nakonec vyjde s otevřenou náručí, aby se setkal s asijskou supervelmocí - se kterou bojoval většinu svého funkčního období -, bude v tomto gestu určitá správnost. Navíc ve vztazích mezi Pekingem a Washingtonem nebylo zdaleka jen jedno negativní: zejména Trump několikrát souhlasně hovořil o vhledu čínského vůdce Si Ťin-pchinga. Trumpova organizace zároveň již má bankovní účet v Číně, což mu usnadní pohyb - koneckonců podle některých zpráv tato struktura platí čínským úřadům mnohem více daní, než kolik v posledních letech zaplatil sám Trump.

Severní Korea

Vztah mezi Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem za poslední čtyři roky je turbulentní. Během této doby se z nepřátel stali přátelo-nepřátelé. Zatímco jejich dialog začal v roce 2017 brutálními urážkami a výhrůžkami, na historickém summitu v roce 2018 americký prezident oznámil, že on a Kim jsou „zamilovaní“. Vedoucí představitelé obou zemí vyjednávali tváří v tvář více než jednou a v loňském roce se posunuli směrem k jadernému odzbrojení Korejského poloostrova, ale dialog se zastavil, když USA odmítly zrušit sankce, dokud Severní Korea zcela neopustí svůj jaderný program. Letos však Trump v dopise poblahopřál Kim Čong-unovi k jeho narozeninám, což mnozí považovali za pokus o obnovení vztahů. Kimova nabídka azylu po volbách by mohla být jedním ze způsobů, jak to americkému vůdci splatit, uzavírá vrnivě The Independent.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)