Svátek má: Ignác

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Za masakry na školách může „globalizace“

Putin: Za masakry na školách může „globalizace“

Ruská republika Tatarstán byla v úterý otřesena řáděním. V Kazani, hlavním městě bohaté ropné provincie na Volze, zaútočil ozbrojený muž na školu číslo 175.

Vladimir Putin
12. května 2021 - 10:45

Na následky stelby zahynulo 7 dětí a dva učitelé, 23 zraněných je v  nemocnici.

Hlava republiky Rustam Minnichanov vyhlásil na středu státní smutek. Všechny školy v Kazani by měly zůstat zavřené a měly by být podrobeny „kontrole“.

Úřady v Kazani uvedly, že zatkly 19letého „teroristu“. Podle zpráv v médiích je útočníkem Ilnas G., který údajně absolvoval tuto střední školu s číslem 175 před čtyřmi lety. Na kanálu Telegram se údajně G. prohlásil za „Boha“, který chce „zabít velké množství organického odpadu“ a poté se zabít. Legálně získal brokovnici, kterou vraždil.

Alespoň od roku 2014, kdy v Moskvě zastřelil školák dva lidi a jednoho zranil, se v ruských školách zvyšuje násilí se zbraněmi. Většina je páchána vzduchovými zbraněmi a žádá pouze o zraněné osoby. Nejznámějším případem je řádění na polytechnické škole v Kerči na Krymu na podzim roku 2018, student zde zastřelil 20 lidí a sebe.Ruský prezident Vladimir Putin vyzval v úterý odpoledne, stejně jako po řádění v roce 2018, k dalšímu zpřísnění již tak omezujícího ruského zákona o zbraních.

Zástupci sociální komory Dumy, jakési poradního orgánu ruského parlamentu, se zasazovali o uvedení skutečných jmen v sociálních sítích - reakci, kterou lze často pozorovat i v Evropě. Nadměrné násilí ve školách se připisuje mediálním efektům nebo videohrám a v Rusku škodlivým cizím vlivům.

Putin viní z masakrů „globalizací“.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)