Svátek má: Nataša

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Evropští spotřebitelé by měli požádat své úřady o vysvětlení

Putin: Evropští spotřebitelé by měli požádat své úřady o vysvětlení

Ruský energetický gigant Gazprom odmítl obvinění z omezení dodávek plynu do EU.

Vladimir Putin, ruský prezident
27. prosince 2021 - 04:20

„Všechna obvinění proti Rusku a Gazpromu, podle kterých nedodáváme dostatek plynu na evropský trh, jsou absolutně nepodložená, nepřijatelná a nepravdivá," uvedl mluvčí společnosti Gazprom Sergej Kuprijanov ve státní televizi v sobotu pozdě večer. Ostře odsoudil přeprodej dodávek ruského plynu do Polska Německem při celoevropském růstu cen energií.

Polská vláda tento týden obvinila Moskvu ze zastavení dodávek plynu do Evropy přes plynovod Jamal a obvinila Gazprom z „manipulace“. Německo tento týden pumpovalo plyn opačným směrem do Polska.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek popřel politickou instrumentalizaci ropovodu. Místo toho obvinil Polsko, že při provozování ropovodu „obchází“ Rusko.

Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprjanov označil obvinění vůči společnosti a Rusku za „lži“ a zdůraznil, že někteří odběratelé ruského plynu, zejména Německo a Francie, si žádné dodatečné množství plynu neobjednali. Čerpání plynu v opačném směru nebylo „nejracionálnějším rozhodnutím“ vzhledem k „právě začínající zimě“, dodal.

Kuprijanov rovněž obvinil Německo, že dodávky do Polska vyhnalo ceny energií dále nahoru. „Ceny za „protidodávky“ jsou výrazně vyšší než ceny za objemové kontrakty stanovené Gazpromem,“ řekl, „západní Evropa si vytvořila své vlastní problémy a není třeba z nich vinit Gazprom,“ dodal.

Západní státy už týdny obviňují Rusko z omezování dodávek plynu do Evropy, aby tímto způsobem vyvíjely politický tlak. Někteří experti postup považují za pokus Moskvy přimět ke spuštění kontroverzního baltského ropovodu Nord Stream 2. Masivní napětí na ukrajinské hranici také už týdny způsobuje spory mezi Ruskem a Západem.

Spolkové ministerstvo hospodářství v neděli uvedlo, že situaci s ohledem na dodávky a množství plynu „velmi bedlivě“ sleduje. „Bezpečnost dodávek je stále zaručena," zdůraznilo ministerstvo ve svém sdělení tiskové agentuře AFP. „V současné době nejsou žádné známky omezení dodávek. Podle našich informací se dodržují dlouhodobé smlouvy o dodávkách, včetně těch ruských, a do Německa přicházejí dlouhodobě objednaná množství plynu."Důvod, proč v současnosti žádný plyn do Německa nepřichází plynovodem, je banální, protože Polsko má problém, protože spoléhá na americký kapalný plyn a neprodloužilo své dlouhodobé smlouvy o dodávkách s Gazpromem. Polsko nyní nakupuje plyn, který přichází přes Bělorusko za směnné ceny, a proto se nedostává do Německa.

Čerpání plynu v opačném směru se nazývá zpětný chod. Německo tedy dodávalo plyn do Polska, místo aby ho dostávalo přes Polsko. Pokud přes Bělorusko přichází příliš málo plynu, je to proto, že Evropané objednávají příliš málo plynu a nyní Německo, které už má příliš málo plynu na zimu, prodává svůj plyn Polsku.

Tento uměle vytvořený nedostatek plynu vede k vysokým směnným cenám a tím k vysokým cenám elektřiny.

„Existuje spojení, které spojuje polský potrubní systém s ukrajinským. Kapacita se pohybuje kolem tří milionů metrů krychlových za den. To je přesně množství, které se vrací z Německa do Polska. Mám všechny důvody věřit, že tento plyn jde na Ukrajinu. A spotřebitelé v Evropě a Německu by měli vědět, co se skutečně děje, a možná se obrátit na určité úřady a požádat o vysvětlení,“ vyzval Vladimir Putin.

(rp,prvnizpravy.cz,politikstube,foto:arch.)