Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

První výsledky ukrajinské protiofenzívy v Chersonské oblasti

První výsledky ukrajinské protiofenzívy v Chersonské oblasti

Ozbrojené síly Ukrajiny (AFU) zahájily 29. srpna protiofenzívu v jihoukrajinských oblastech Cherson a Mykolajiv. Zatím nebylo dosaženo žádných výrazných zisků. Ruská armáda nadále odráží ukrajinský postup v předních liniích.

Ilustrační foto
30. srpna 2022 - 09:01

Útoky na přední linie zahájilo AFU v noci z 28. na 29. srpna masivní ostřelování Novaja Kachovka a Berislav v Chersonské oblasti. Údajně bylo zničeno nejméně 1 muniční skladiště a poškozena byla loď používaná k překročení Dněpru. Večer AFU udeřila na Antonovský most u města Cherson a snažila se připravit ruské ozbrojené síly o možnost přesunu posil. V oblasti působí ruské síly protivzdušné obrany.

Poté pozemní síly přešly do útoku z několika směrů. Přední linie byla rozdělena na tři hlavní části.

V jižní oblasti AFU zaútočila ze svých pozic v Luparevu směrem k vesnici Alexandrovka na pobřeží Černého moře. Podle ruských vojenských zdrojů se AFU nepodařilo vyvinout v oblasti žádnou ofenzívu a byly zatlačeny zpět na své pozice. V důsledku operace prý přišli o tři tanky.

Další ofenzíva byla provedena podél silnice Mykolajiv-Cherson. AFU zaútočila ze svých vojenských pozic na vesnici Posad-Pokrovsky ležící na dálnici. Ofenzíva byla vedena ve třech směrech. Útočné skupiny zamířily k Pravdinu a městu Cherson. Zatím se prý AFU podařilo postoupit asi 10 kilometrů a dostat se do vesnice Kiselevka. Útok byl však odražen a byli nuceni ustoupit směrem k vesnici Soldatskoe. Ostré střety pokračují v Pravdinu a Kiselevce.

V oblasti města Snigerevka se AFU pokusila postoupit směrem k Blagodatnoe ležícímu na silnici do Mykolajiva, 20 kilometrů západně od Snigerevky. Útok byl proveden z ukrajinských pozic v Pervomaiskoe. Po nahlášené ztrátě dvou bojových vozidel pěchoty a tuctu vojáků AFU ustoupila.

Vojenské operace AFU v jižní oblasti byly prováděny malými útočnými skupinami, které utrpěly značné ztráty v důsledku těžké odezvy ruského dělostřelectva. Protiofenzíva podél pobřeží Černého moře byla pravděpodobně zaměřena na zničení ruské armády hlavním úderem zasazeným v oblastech na severu.AFU mají pod kontrolou vesnici Andreevka na levém břehu řeky Ingulets jižně od Davidova Brodu. V této oblasti probíhají těžké střety, když se ruské síly pokoušely odrazit AFU na pravý břeh řeky a zničit pontonový most v oblasti.

Dnes se jednomu tanku a dvěma pěším praporům 36. samostatné brigády námořní pěchoty AFU podařilo překročit řeku a zaútočit na ruské síly ze svých pozic v Andreevce. Ukrajinská armáda rozdělila své úderné síly. První útočná skupina přerušila silnici k Blagodatovce a pokusila se proniknout do vesnice, ale neuspěla. Další útočné skupině se podařilo postoupit o 5 kilometrů na východ a dočasně ovládnout malou vesnici Suchoj Stavok. Později večer ruské síly částečně zničily obrněná vozidla AFU v Suchoj Stavoku a ukrajinské jednotky byly nuceny se stáhnout do zalesněné oblasti na okraji města.

Další útočná skupina více než 10 obrněných vozidel zaútočila na ruské síly ve vesnici Lozove ležící 2 kilometry severně od Andreevky na levém břehu řeky Ingulets. Zatím se jim prý podařilo rozšířit předmostí na levém břehu. Vesnice Lozove se údajně dostala pod kontrolu Ukrajiny.

Ve stejné době se AFU nepodařilo překročit řeku Ingulets a vytvořit předmostí u vesnice Malaja Alexandrovka nacházející se severně od města Davidov Brod. AFU utrpěla těžké ztráty na vojsku a vybavení.

AFU v současné době posilují své pozice u Davydova Brodu, Blagodatnoje a Vysokopolí. Další pokus o průlom se očekává v nadcházejících hodinách.

Ukrajinské armádě se zatím v oblasti Andreevka podařilo dosáhnout jen omezených úspěchů, nicméně postup na východ ji teprve čeká. Ofenzíva ve stepích zároveň povede k těžkým ztrátám a nemusí vést k žádným významným výsledkům bez jakýchkoli zisků na ostatních frontových liniích.Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že AFU zahájilo rozsáhlou protiofenzivu a potvrdilo těžké ztráty AFU:

Ukrajinské jednotky se dnes v průběhu dne na přímý pokyn V. Zelenského pokusily o zahájení ofenzivy v Mykolajivské a Chersonské oblasti ve třech směrech.

V důsledku aktivní obrany seskupení ruských jednotek utrpěly jednotky AFU těžké ztráty.

Během bojů bylo zničeno 26 ukrajinských tanků, 23 bojových vozidel pěchoty, 9 dalších bojových obrněných vozidel, sestřeleny 2 útočné letouny Su-25. Ztráty nepřátel na živé síle činily více než 560 vojáků.


Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny se zatím nevyjádřil k vojenským operacím na jižní frontě. 29. srpna ukrajinská armáda hlásila pouze některé útočné akce ruských jednotek u vesnice Potěmkino.

Včera 29.srpna oficiální kanály vyslaly signály, že na jihu Ukrajiny začala protiofenzíva ozbrojených sil Ukrajiny. A to byl vrchol dne, píše se na ukrajinském webu Strana.  Mezitím v Doněcké oblasti zůstává situace obtížná, zejména v oblasti Pesok a Avdejevka.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,strana,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
58%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
21%