Svátek má: Nataša

Zprávy

Velikost textu:

Polský generál o trestu pro vojáka, který dezertoval: Kulka do hlavy

Polský generál o trestu pro vojáka, který dezertoval: Kulka do hlavy

Generál Waldemar Skrzypczak nepochybuje o tom, že trest až 10 let vězení je v případě vojáka, který se rozhodl dezertovat, příliš mírný. Bývalý velitel pozemních sil naznačil, že může být jen jeden trest.

Generál Waldemar Skrzypczak
20. prosince 2021 - 03:20

Jde o událost, která se stala před víkendem, kdy se ukázalo, že jeden z polských vojáků zmizel ze stanoviště. Jeho hledání trvalo několik hodin, nakonec se voják objevil v Bělorusku, kde požádal o politický azyl.

Běloruský výbor státní hranice oznámil, že vojákem byl Emil Czeczko, narozený v roce 1996 . Patřil k 11. mazurskému dělostřeleckému pluku 16. pomořanské mechanizované divize. Král Kazimír, jehož jednotky byly vyslány k ochraně hranic s Běloruskem během výjimečného stavu v pohraničních oblastech Polska.

O incidentu s vojákem hovořil pro portál wPolityce generál Waldemar Skrzypczak.

„Pro mě je věc od začátku jasná, jde o dezertéra, který přešel na stranu nepřítele, a tak se to má pohlížet,“ zhodnotil generál.

Bývalý velitel pozemních sil nechápe trest, který vojákovi za dezerci hrozí  

Pokud se dnes v médiích dočtu, že státní zastupitelství zahájilo řízení a hrozí mu až 10 let vězení, zajímalo by mě, o co jde. Za války přejde na stranu nepřítele a hrozí mu 10 let vězení? Nerozumím tomu,“ dodal generál.Pro generála Skrzypczaka je věc evidentní, pokud jde o důsledky dezerce. „Voják je dezertér, za války přešel na stranu nepřítele, takže mu hrozí jediný trest - trest smrti. A není tu žádná diskuse,“ zdůraznil generál.

„Zločinec, evidentně dezertér. Kulka do hlavy a bez diskuse. Omlouvám se, že to říkám, ale jinak to nejde,“ je přesvědčen generál.

Ministerstvo národní obrany na Twitteru informovalo, že ministr po obdržení zprávy od generálmajora K. Radomského (...) rozhodl o odvolání nadřízených dezertéra, velitele baterie, velitele čety a velitele 2.divize.

(rp,prvnizpravy.cz,natema,foto:arch.)