Svátek má: Nataša

Zprávy

Velikost textu:

Polský dezertér: Pohraničníci nás nutili střílet migranty

Polský dezertér: Pohraničníci nás nutili střílet migranty

Polští pohraničníci nutili vojáky střílet migranty pod pohrůžkou smrti. Oznámil to dnes, 27.prosince, bývalý polský voják Emil Čečko.

Emil Čečko
27. prosince 2021 - 09:01

Podle něj jim nejprve bylo řečeno, že armáda migranty do Polska prostě nepustí, a poté se začali vojáci přesouvat, jak úřady určily, hlídkovali na území spolu s pohraničníky.

„Pohraničníci řekli, že nás zabijí, pokud neuděláme, co říkají. Přinutili nás zabíjet pod pohrůžkou smrti, “řekl v rozhovoru s novinářem Konstantinem Pridybajlo.

Když mluvil o tom, proč je pohraničníci nutili zabíjet uprchlíky, Čečko poznamenal, že „moc nevysvětlovalii, jen to nařídili, řekli, že si nechtějí zahrávat s migranty“. Zároveň zdůraznil, že jde o skupinové popravy, „jako ve filmech, které ukazují, kde Němci střílejí do lidí“.

Uprchlý voják také vysvětlil, proč se rozhodl utéct z Polska do Běloruska.

„Možná - touha podívat se do zrcadla a někdy se oholit," poznamenal Čečko.


Emil Čečko překročil hranici a požádal o politický azyl v Bělorusku 16. prosince. Podle něj nesouhlasí s politikou polských úřadů ve vztahu k migrantům. Zároveň mluvil o zabíjení na hranicích polskými pohraničníky a přiznal, že on sám zabíjel migranty. Ve vztahu k Čečkovi zahájila prokuratura v Bialystoku trestní řízení. Hrozí mu jeden až deset let vězení.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)