Svátek má: Zbyněk

Zprávy

Velikost textu:

Politolog: Díky vakcíně Rusko získalo geopolitické vítězství

Politolog: Díky vakcíně Rusko získalo geopolitické vítězství

Hledání vakcíny proti koronaviru a problém s její distribucí vedl ke vzniku nové diplomacie očkování. A pokud se západní země neukáží v lepším světle, pak Rusko naopak získá geopolitické vítězství, poznamenal v rozhovoru pro Ouest-France politolog Pascal Boniface.

Pascal Boniface, ředitel Institutu pro mezinárodní a strategické vztahy
13. února 2021 - 06:20

Vývoj vakcín proti koronaviru zvyšuje nepřátelství mezi státy, protože navzdory výzvám WHO kladou země na první místo své vlastní zájmy. Čím dříve vůdci vyvedou svůj stát z krize, tím větší bude jejich popularita. Například země tvrdily, že vakcíny by měly být běžným statkem, ale západní státy nakonec nakoupily 90% všech dávek amerických vakcín, uvedl v rozhovoru pro Ouest-France odborník na geopolitiku Pascal Boniface.

Přesto má každý na mysli diplomacii, kterou lze dosáhnout vakcínou, a přináší potenciál pro prestiž i finance. A nejpůsobivější vítězství bylo na straně Ruska, píše autor článku.

„Momentálně vyhrává geopolitickou bitvu. Když Putin představil svou vakcínu, došlo k velkému výsměchu. Její název Sputnik budil ve světě dojem, že se Sovětský svaz a jeho grandiózní strategie vrátily. Ale tato vakcína funguje, “ poznamenal politolog. Dnes tedy v Rusku neexistuje karanténa a exportuje vakcínu samo, a to nejen v rámci své tradiční sféry postsovětských států. Tento export by mohl letos Rusku přinést 25 miliard dolarů.„A státy, které ruskou vakcínu dostanou, nebudou pochybovat, zda pochází z demokratické nebo autoritářské země, bude se zajímat pouze o její účinnost.  A očividně funguje. To rehabilituje obraz Ruska ne úplně, ale částečně. A pro Putina je to domácí i mezinárodní úspěch , “ pokračoval Pascal Boniface.

Podle jeho názoru si západní země marně myslely, že k takové epidemii nemůže dojít v jejich světě, ale pouze někde v Africe nebo Asii. A nyní Evropa v očkování zaostává, a to i ve srovnání s USA, kde bude v březnu očkováno 100 milionů lidí.

Pandemie má však také pozitivní účinek. Protievropský sentiment se v Evropě snížil. Pro Francii však byla pandemie důležitým a bolestivým úderem: Pasteurova země, na rozdíl od svých sousedů, dosud vakcínu ani nevyrobila, uvádí politolog  v rozhovoru proOuest-France.

(rp,prvnizpravy.cz,questfrance,oto:arch.)