Svátek má: Miluše

Zprávy

Velikost textu:

Političtí analytici v USA: Tři scénáře vývoje událostí po 4. listopadu

Političtí analytici v USA: Tři scénáře vývoje událostí po 4. listopadu

Politický publicista ABC Rick Klein považuje za nejpravděpodobnější variantu, která počítá se zpožděním při sčítání výsledků voleb z jednoho na několik dní.

Ilustrační foto
3. listopadu 2020 - 10:16

Američtí politologové vypracovali na noc 4. listopadu tři scénáře vývoje událostí, uvedl politický publicista televize ABC Rick Klein.

Podle Kleina podle prvního z nich jeden z kandidátů získá 270 hlasů 538 členů volební vysoké školy nezbytných k vítězství a druhý kandidát přiznává svou porážku. Tento scénář je žádoucí, ale nejméně pravděpodobný, zejména s ohledem na Trumpova prohlášení o jeho připravenosti zpochybnit výsledky hlasování do posledního momentu, uvedl.


Druhá možnost stanoví zpoždění při shrnutí výsledků voleb z jednoho na několik dní. V tomto případě bude délka pauzy záviset na rychlosti sčítání hlasů odevzdaných poštou v několika státech, které váhaly. Tento scénář je podle pozorovatele ABC nejpravděpodobnější.


Je také možný scénář, který američtí politologové nazývají „pekelný“. V souladu s ním začnou obě politické strany zpochybňovat výsledky hlasování v určitých městech, krajích a státech. V tomto případě se případ může dostat k Nejvyššímu soudu a jméno dalšího amerického prezidenta bude známé až za několik týdnů.

(kou, prvnizpravy.cz, abc.com, foto: arch.)