Svátek má: Ignác

Zprávy

Velikost textu:

Politico: Při jakémkoliv výsledku voleb v USA Evropa prohrála!

Politico: Při jakémkoliv výsledku voleb v USA Evropa prohrála!

Bez ohledu na to, kdo zvítězí ve volbách v USA zda Donald Trump nebo Joe Biden, bude Evropa stejně poražená. A deník chladí nadšení Evropanů zejména ve vztahu k Bidenovi.

Ilustrační foto
7. listopadu 2020 - 04:20

Podle Politico, pokud Biden vyhraje, pak se transatlantické vztahy nevyhnutelně zlepší, ale bez většiny v obou komorách Kongresu se prezident může spokojit pouze s administrativními příkazy, které může jeho nástupce snadno zrušit.

Amerika je nyní rozdělena více než kdykoli předtím, což hrozí Evropě zhroucením všech nadějí na jasnou cestu vpřed v transatlantických vztazích. Podle Politico, bez ohledu na to, kdo vyhraje volby v USA, Evropa už prohrála.


Transatlantické vztahy se za Bidena po Trumpových těžkých letech nevyhnutelně zlepší, ale ambiciózní agenda, se kterou počítali mnozí evropští vůdci - od environmentální politiky po obchod a obranu - se zdá být zcela mimo dosah. Za Bidenem, pokud vyhraje, bude stát kongres, v němž budou mít demokraté Sněmovnu reprezentantů, republikáni Senát.


Biden bude ve stejné patové situaci jako Trump za poslední dva roky. Bez většiny v obou komorách Kongresu nebude žádný prezident schopen realizovat svou legislativní agendu – musí se spokojit s výkonnými příkazy, které může jeho nástupce snadno zrušit.

Pokud jde o ambiciózní globální agendu, bude Evropa v hloubce dál přemýšlet o tom, co se stane za čtyři roky, i kdyby Biden zvítězil. Vzhledem k jeho věku se Biden může dobře stát prezidentem na jedno funkční období, a pokud ho nahradí republikán formátu Donalda Trumpa, což není vzhledem k současnému politickému klimatu v Americe vůbec vyloučeno, nemá pro Evropu smysl vyjednávat dohody, které se s jeho odchodem okamžitě vypaří.

A nemusíte jít za příklady někam daleko - stačí si vzpomenout na jadernou dohodu s Íránem z roku 2015. Bez demokratické většiny v Senátu stál Obama před volbou: vůbec žádná dohoda, nebo se uspokojit s dohodou bez statutu smlouvy. Vybral si to druhé a brzy viděl, jak Trump škrtl výsledek více než desetileté spolupráce. Situace se opakovala s pařížskou klimatickou dohodou: bez souhlasu Kongresu nebylo pro Trumpa těžké se z ní vymanit.

„I když většina Evropanů netrpělivě touží po odchodu Trumpa do důchodu, může se ocitnout ve stejné situaci jako v posledních čtyřech letech: doufali v nejlepší, ale obávali se toho nejhoršího," uzavírá autor materiálu.

(kou, prvnizpravy.cz, politico.eu, foto: arch.)