Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Pár poznámek k Trumpově válce s korona-hnusem

Pár poznámek k Trumpově válce s korona-hnusem

V New York Times ve čtvrtek 18.6.2020 nenapsali nic nového, když si povzdychli, že Covid-19 stále ničí asi 800 amerických životů denně. Pokud bude v příštích měsících toto tempo pokračovat, do konce září by napočítali Američané více než 200 000 mrtvých.

Ilustrační foto
19. června 2020 - 07:20

Arizona, Florida, Nevada, Oregon a Texas tento týden oznámily největší jednodenní nárůst nových případů.

V této situaci je prezident Trump stále vděčným cílem tohoto deníku a dalších pro – demokratických médií. Trump si za to ale může sám. Je přeborníkem na hloupé hlášky o pandemii, naposledy řekl, že virus „mizí.“ Ve skutečnosti došlo k poklesu počtu případů, ale zatím nic nemizí. Objevují se nová ohniska infekce.

Viceprezident Mike Pence uvedl tento týden ve Wall Street Journal, že panika z nebezpečí příchodu druhé vlny byla „přehnaná“. Ale Dr. Anthony S. Fauci, vládní epidemiolog, řekl, že USA nejsou ve druhé vlně, protože jsou stále ještě v první vlně, píše publicista František Roček v komentáři pro Prvnizpravy.cz..Přízrak sinusoidy

Takových zpráv lze z USA nasypat před čtenáře valník. Nejhorší je, že nikdo dosud neví, jak se bude situace (nejen v USA) dlouhodobě vyvíjet.

Neznamená druhá vlna jenom název pro nový časově omezený nárůst počtu případů covid-19, přičemž dlouhodobě se může jednat o sinusoidu – postupný nárůst a potom na čas téměř zmizení koronaviru? Nevíme.

Sotva jsme pochopili co se dělo kolem nového koronaviru od listopadu 2019 do května 2020. Víme toho málo o okamžiku, kdy se začal covid-19 šířit mezi lidmi. Není ještě dostatečně zdokumentován přenos infekce se všemi specifiky, příznaky ani léčba. To vše poznávají vědci a lékaři doslova „v běhu“.

A protitrumpovští komentátoři mají žně. Jako Thomas L. Friedman, publicista, který 16. června 2020 napsal dumku nazvanou „Snaží se Trump šířit Covid-19?

Friedman se domnívá, že až budou historici psát o koronaviru v USA, mohou tvrdit, že největší chybou prezidenta Trumpa nebylo to, co neudělal na začátku roku 2020, kdy byla správná strategie boje proti viru ještě široce diskutována, nebyla prokázána a byla těžce definovatelná. Poukážou na to, co Trump neučinil v červnu 2020, kdy byla správná strategie jasná, prokázaná a relativně snadná.

Základní chybou je, že Trump nepodpořil průběžné distancování. Friedman říká: víme, že lidé, kteří praktikují přísné sociální distancování, infikují méně lidí a jsou méně často infikováni. A víme, že lidé by se měli vyhýbat velkým shromážděním, kam patří i náboženská setkání a přeplněné noční kluby a pracoviště plná lidí, kde jeden vysoce nakažlivý člověk může virus rychle rozšířit.

Tato opatření u Trumpa nacházejí vlažnou podporu jenom tam, kde to křičelo nutností.

Friedman mudroval: „…máme prezidenta, který proměnil vzdorování roušce na hrdinský akt vzdoru proti liberálům…“


O mrtvé se nejedná

Friedman ale nepíše o tom, že pro Trumpa je korona-hnus ne pandemií, ale válkou. Situace se již „poněkud“ stabilizovala, takže vzhůru do útoku. Vyrábět a obchodovat, aby začala růst úroda dolarů pro posílení USA. Že nějaké tisíce lidí ještě zemřou? Je to boj, mrtví proto budou. Ale jinak to nejde.

Až jednoho dne koronavirus bude již drobností, počet mrtvých bude jenom nepatrným zlomkem obyvatelstva USA, a jejich příbuzní budou se svým smutkem také ve zcela bezvýznamném počtu. Ale desítky milionů Američanů ocení, že mají zase práci, že jde ekonomika nahoru, prostě začíná být opět lépe. Kdo si vzpomene na nějakém mrtvé? Leda snad demokrati, kteří prohrají volby, dumá potomek německých přistěhovalců Donald Trump.

Jsem zvědav, zda mu válečná strategie s korona-hnusem vyjde.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)