Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

Obserwator: Nikdo se neptá - kde jsou vakcíny?

Obserwator: Nikdo se neptá - kde jsou vakcíny?

Nikdo se neptá - kde jsou vakcíny? Vážené společnosti uzavřely smlouvu s teoreticky váženou Evropskou komisí, na konkrétní množství dávek dodávaných do jednotlivých zemí, byl navíc uveden harmonogram.

Transport vakcín
3. března 2021 - 10:10

Mezitím jsme na samém začátku dodávek obdrželi informace, že dojde ke změnám ve sjednaných harmonogramech, jedna ze společností vysvětlila, že upravuje svou výrobní linku - pro ještě masovější výrobu. Jiné společnosti se vůbec nesnažily vysvětlit omezení dodávek, pouze jednoduše zasílaly dávky vakcín do zemí, které za dávky platily více.

Současné vedení Evropské komise by mělo být okamžitě propuštěno za to, jak moc nezajistilo dodávky vakcín pro občany EU. Máme co do činění s krásnou katastrofou. Za co tito lidé berou platy? Ukazuje se, že země, která opustila Evropskou unii, nedostala celkem o nic méně vakcín - než celá Evropská unie! Kromě toho je na Středním východě známá země, která není příliš velká (není to Libanon) a která očkovala už většinu své populace. Nebyl tam nedostatek vakcín a není žádným tajemstvím, že tyto země platily více, počítáno na dávku, než Evropská komise. Rozdíl je v tom, že mají vakcínu a my ne.


Problém v souvislosti s nákupem vakcíny byl následující - nakupujte co nejlevněji, společně - aby nedovolili prodejcům hrát si s cenami jednotlivých zemí EU. Skvělý nápad, standardní provedení, ale fungovalo to - jako obvykle. Máme zaručené dodávky, které jsou levnější, ale fyzicky nemáme žádné vakcíny. To bude mít dopad na celou ekonomiku a společenský život, a to je zde hlavní problém. Otázky ochrany lidského života a zdraví jsou skutečně nepřímé, protože většina nejzranitelnějších lidí již zemřela. Ano, je to samozřejmě brutální, ale všechno je to o ekonomii.

Vakcína měla lidem zaručit schopnost normálně fungovat a vrátit se do normálu. To by se promítlo do ekonomiky a sociálních vztahů v soukromé i veřejné sféře. Turismus a restaurace - v zásadě se zhroutil, skutečnost, že přežilo něco jiného, je výkon a důkaz mimořádné flexibility jejich majitelů. Samozřejmě, že existují vítězové, ale obecně to, co nazýváme odvětví cestovního ruchu - v celých regionech Evropy prostě spadlo, je na dně a hlasitěji nebo tišeji - umírá. To se promítá do celé řady spojených nádob. Protože jako určité procento subjektů působících v ekonomice - se dostane do platební neschopnosti, začne to mít dopad na leasingové společnosti, banky, což se promítne do daňových příjmů veřejných subjektů atd. To vše znamená, že spirála se musí mírně otočit. A to bude mít dopad na celek.


Naši vládci mají usilovat v komunistické Číně o komunistickou vakcínu. Zatím neslyšíme, že bychom měli také žádat Rusko o perfektní „Sputnik V“. Tento příklad ukazuje, jak neuvěřitelně hloupě postupujeme vůči Rusku. Protože ani Rakousku, ani Maďarsku, ani Německu nevadí případ usvědčeného A. Navaľného při žádosti o ruskou vakcínu. U nás (v Polsku) je to však zameteno - což je obzvláště ubohé, izolujeme se od Ruska, za chvíli se to stane na energetické úrovni - zajímalo by mě, kolik pak bude stát plyn?

Mezitím nám hrozí třetí vlna pandemie, kterou to ale nekončí.

Vezměte prosím na vědomí, že žádná média na Západě (a v satelitních zemích) nechtějí - možná nemohou odpovědět na otázku - kde jsou vakcíny? Pokud společnosti věděly o svých výrobních kapacitách a podepsaly smlouvy a vyráběly tato množství, kde jsou? Ale trpaslíci je nepijí? Nebudeme se tedy ptát, kde jsou vakcíny? Co na tom záleží? Koneckonců, není nic důležitějšího než ... jakékoli náhradní téma. Možná bychom měli změnit otázku - na jinou - kdy budou vakcíny? končí "Krakauer" komentář na polském webu Obserwator Polityczny.

(rp,prvnizpravy.czobserwatorpolityczny,foto:arch.¨)