Svátek má: Nataša

Zprávy

Velikost textu:

Norové hledající plyn pro Ukrajinu opustili Černé moře

Norové hledající plyn pro Ukrajinu opustili Černé moře

Plavidla norské společnosti, která pro Ukrajinu prováděla seismické průzkumy ropy a plynu, opustila Černé moře.

Ilustrační foto
24. prosince 2021 - 07:20

Šéf Naftogazu argumentoval tím, že ruské válečné lodě zasahovaly do práce, která byla prováděna v bezprostřední blízkosti krymských výrobních plošin.

Norská společnost Petroleum Geo-Services (PGS) dokončila pro Ukrajinu seismický průzkum ropných a plynových polí v Černém moři, potvrdil 23.prosince  předseda představenstva Naftogazu Ukrajiny Jurij Vitrenko.

Vitrenko věří, že černomořský šelf pomůže zvýšit produkci v zemi. „Máme perspektivní pole, nedávno jsme dostali nová povolení, tedy nové oblasti, kde plánujeme začít i s těžbou plynu, a to nám umožní společně zvýšit produkci. To je také šelf Černého moře, “řekl Jurij Vitrenko.

Již dříve šéf národního podniku tvrdil, že ruské válečné lodě zasahují do seismického průzkumu. „V Černém moři jsou obrovská ložiska zemního plynu. Nemůžeme udělat normální seismický průzkum kvůli ruským válečným lodím, které norské společnosti brání v provedení tohoto průzkumu. Dělají to proto, abychom si jako země nemohli zajistit vlastní plyn zvýšením produkce,“ uvedl šéf ukrajinského Naftogazu.Ukrajinský státní podnik "Goshydrografiya" oznámil, že práce budou probíhat od června do konce roku. 23. srpna na nich začal pracovat Ramform Vanguard, který táhl osm seismických kabelů o délce 8 kilometrů. Rig Andromeda zase fungovala jako remorkér a tanker pro plavidlo pro seismický průzkum pro nepřetržitou práci. Petroleum Geo-Services (PGS) oznámila, že práce by mohly být prodlouženy do roku 2022. Soudě podle údajů „Státní hydrografické služby“ měly být práce prováděny nejen v pobřežních vodách, ale také v blízkosti plošin, na kterých se těží plyn pro Krym. Pátrací plavidla se například přiblížila k vrtným soupravám na poli Oděsa nejméně na 10 kilometrů a musela prozkoumat oblast, kudy vede plynovod z pole podél pracovní oblasti.

Pole s počátečními zásobami 20 miliard metrů krychlových se nachází blíže k Ukrajině. A pokud by Kyjev souhlasil s vymezením hranic podle Úmluvy OSN o mořském právu ve formátu, který se vyvinul za posledních sedm let, pak by pole Odesa připadlo Ukrajině. Bývalý generální ředitel Černomorněftěgazu Igor Šabanov připustil, že naleziště se nachází v neutrálních vodách s nejistým mezinárodním právním postavením. Naftogaz Ukrajina včera opět oznámila, že stávající naleziště plynu v zemi, která zajišťují dvě třetiny spotřeby, jsou vyčerpána z 80 %. Zároveň je černomořský šelf již dlouho uváděn mezi možnými zdroji jak pro zachování, tak pro zvýšení produkce plynu pro Ukrajinu

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)