Svátek má: Žofie

Zprávy

Velikost textu:

NI: Proč Joe Biden nemůže sjednotit Ameriku

NI: Proč Joe Biden nemůže sjednotit Ameriku

Jak se Demokratická strana vrhá do bahna rasové politiky a politiky identity, Joe Biden zjišťuje, že je téměř nemožné sjednotit svou vlastní stranu, natož Ameriku.

Joe Biden, demokratický kandidát na prezidenta USA
4. prosince 2020 - 06:20

Donald Trump čelil nespravedlivě nepřátelskému tisku a byl zatížen nesčetnými deficity svého vlastního vytváření, ale ve srovnání s Joe Bidenem měl na začátku svého funkčního období jednu jasnou výhodu: vyhrál spravedlivé a srovnal své ideologické soupeře ve své vlastní straně. Republikánská strana (GOP) si ponechala značnou moc ve Sněmovně a Senátu - a Trump by bez nich nemohl vládnout. Ale Trump porazil Bushe, Rubia a Cruze a oni to věděli. Dokázal přilákat velké davy a oni ne. Jeho autorita nad GOP mohla být odmítána; „odpor“ ze strany Deep State a bohatých suburbanitů byl impozantní a nakonec ho srazil, ale nikdo nemohl popřít, že jeho vzestup byl založen na jedné tvrdé měně politiky, konkrétně nadšení masových voličů.

Biden, dost sympatický centristický senátor, se nemůže chlubit ničím takovým. Jak přesvědčivě připomíná Christopher Caldwell, po trapně špatném zahájení své kampaně (čtvrté a páté místo v Iowě a New Hampshire) zvítězil, zachráněn kritickým souhlasem kongresmana z Jižní Karolíny, který pravděpodobně ovlivňuje více hlasů než kterýkoli jiný politik v Americe, okamžitě následovaný panickým přívalem stranického establishmentu k uzavření řad proti socialistovi Bernie Sandersovi. Ačkoli americké prezidentské kampaně trvají příliš dlouho, zdálo se, že toto kritické období uběhlo za nanosekundu. Církevní dámy kongresmana Jamese Clyburna (a Bidenovo neoblomné působení ve funkci viceprezidenta Baracka Obamy) ho v Jižní Karolíně přivedly na vrchol. Dále okamžitě vypadli Michael Bloomberg, Pete Buttigieg a Amy Klobuchar (poslední dva porazili Bidena, někdy rozhodně, ve státech, kde voliči skutečně vidí velkou část kandidátů). Elizabeth Warrenovou, která zůstala v bitvě s Berniem o hlasování strany. Biden zametl Super úterý, právě když koronavirus zastavoval zemi. Byla to téměř jistě nejdrsnější cesta k nominaci v nedávné americké politické historii.

Strana, která nominovala Bidena, je rozdělená více než ta, kterou ovládl Trump v roce 2016; rozdíl je v tom, že bitva mezi frakcemi ještě nebyla spojena. Socialisté by společně s Deep State a korporátními světovými neoliberály věřili (nebo předstírali, že věří - je těžké to rozlišit), že Donald Trump představuje pro americkou demokracii nějakou jedinečnou hrozbu. Ale když je Trump pryč, nesdílejí nic. Lze si představit, že nadaný politik (Bill Clinton v nejlepších letech) dokáže uklidnit rozpory a částečně uklidnit poražené; je nepravděpodobné, že by to Biden dokázal kdykoli v kariéře.

Rozchody jsou stejně ostré jako ty, které oddělily starostu Richarda Daleyho a další „štamgasty“ strany od McGovernitů, kteří je porazili v roce 1972, ale také komplikovanější. Existuje liberální - nebo socialisticky zvědavá - levice, která se skutečně zajímá o ekonomickou nerovnost, která ve Spojených státech roste čtyřicet let - Elizabeth Warrenová, a dogmatičtější a levicově za ně mluvil Sanders. Existuje frakce politiky identity, která sdílí jejich radikalismus, ignoruje ekonomické nerovnosti, pokud se netýkají černochů nebo Hispánců, a zajímá se o kulturní válku v plném rozsahu proti bělosti, což znamená proti většině americké kultury a historie. Obě skupiny podpořily Sanderse, ale není jasné, kolik toho spolu sdílejí. S Michaelem Bloombergem nebo jinými titány z Wall Street, kteří významně přispěli k Bidenově kampani, nesdílejí prakticky nic.Jedním z důsledků je, že v prvních kolech Bidenova přechodu byla každá volba rasově plná. Za posledních pět dní stovky demonstrantů Black Lives Matter (BLM) obléhali domov starosty Los Angeles Erica Garcettiho a protestovali proti možnosti, že by dostal místo v kabinetu ve správě Bidenu. Postavili se proti Garcettimu, spolupředsedovi kampaně v Bidenu a pravděpodobně nejznámějšímu kalifornskému zvolenému úředníkovi, za to, že odmítli požadavky BLM na defundování policejního oddělení v Los Angeles. Kalifornský guvernér Gavin Newsom o volbě kandidáta na vyplnění senátního období nově zvolené viceprezidentky Kamaly Harrisové se diskutuje výhradně na základě politiky identity, přičemž černoši a Latinoameričané a skupiny LGBTQ prohlašují, že jedna z jejich „komunit“ si místo zaslouží ; člověk neslyší žádné argumenty vznesené na základě charakteru, intelektu nebo politických talentů jejich oblíbených kandidátů. Demokratická politika uvnitř strany se stále více podobá hře soutěží o identitu s nulovým součtem, prováděné pod příjemnými transparenty začlenění a rozmanitosti.

A přesto se zdá, že hnutí za politiku identity od prvních protestů po smrti George Floyda bylo radikálnější, všudypřítomnější a děsivější, nebylo zřejmé, že jeho víra pronikla do vědomí těch, kteří nebyli ani vysokoškoláky, mladí lidé ještě ne vázán na práci a rodinu nebo profesionální liberální aktivisty. V nejvíce ideálních volbách, které se konaly od velkého probuzení, se Kalifornčané ještě jednou vrátili k volební urně, aby vynesli rozsudek nad rasovou afirmativní akcí, která byla v roce 1996 nezákonná při referendovém hlasování od 53 do 47 procent. liberálové v zákonodárném sboru se domnívají, že změna rasového složení státu (méně bílých, více Latinskoameričanů, více Asiatů) by umožnila zvrátit tento výsledek a formálně sankcionovat preferenční zacházení na základě rasy být používán ke zvýšení rozmanitosti a překonání dědictví minulé diskriminace.


Odpověď voličů zklamala celé demokratické založení státu (které jednomyslně podpořilo vrácení peněz) a korporátní dárce, kteří dali vrácené straně výhodu výdajů 20-1. Kalifornští různorodí a silně demokratičtí voliči přesto chtěli rasovou neutralitu, hlasovali pro ni s větším náskokem (56–44), než tomu bylo v roce 1997. Voliči Latinskoameričanů se rozdělili na polovinu, Asiaté a bílí hlasovali proti znovunastolení rasových preferencí.

Mezitím v demokratických baštách severní Virginie a New Yorku vedli asijští rodiče kampaně, aby udrželi elitní veřejné školy založené na zkouškách: proti nim byli postaveni progresivní politici a byrokrati a aktivisté Black Lives Matter, kteří se snažili eliminovat testy, které měří matematiku a verbální kompetence a nahradit je opatřeními, která by snížila počet nadaných studentů elitních škol - přirozeně jménem inkluze a rozmanitosti.

Tyto místní bitvy se odehrávají převážně pod národním radarem, když se Biden snaží pojmenovat kabinet, který bude „nejobsáhlejší v historii“ - a zároveň zajistí, že klíčové pozice zahraniční politiky budou přiděleny těm druhům neoliberálních stoupenců války v Iráku. je nejznámější a nejpohodlnější. O bitvě úniků a e-mailů ohledně toho, zda příští ministr obrany bude žena nebo černoch, se skutečně diskutuje téměř úplně bez odkazu na misi Pentagonu a na to, jak ji nejlépe provést. Pak je tu pravděpodobná nominace Neery Tandenové, která strávila posledních několik let odsuzováním republikánů na Twitteru, aby vedla Úřad pro správu a rozpočet, což je nominace, která sotva představuje olivovou větev pro republikány.

Neexistuje způsob, jak vidět, jak Biden nebo jeho strana srovnávají tyto kruhy, což by mátlo energičtějšího politika se silnějším volebním mandátem. Jak se Sovětský svaz vytrácel, Georgi Arbatov, intelektuál blízký politbyru, skvěle poznamenal, že Moskva způsobí USA velké problémy tím, že ji „připraví o nepřítele“. Možná měl pravdu. Trump splnil stejnou funkci pro demokratickou koalici; teď, když je Dr. Zlo pryč, nože vyjdou. Proto je nejbezpečnější politická předpověď, že ti, kdo hlasovali pro „návrat k normálu“ pod vedením Bidena, skutečně čeká hrubé zklamání, končí komentář Scott McConnell.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)