Svátek má: Zbyněk

Zprávy

Velikost textu:

Nedělní Hongkong: Všední protestní nuda

Nedělní Hongkong: Všední protestní nuda

V Prvních zprávách jsem již v listopadu uvedl, že demonstrace v Hongkongu budou pokračovat i po volbách nejméně ještě v lednu a podpoří politické protičínské hysterie kvůli lednovým volbám na ostrově Tchaj-wan.

Ilustrační foto
9. prosince 2019 - 09:01
 
Proto nedělní demonstrace byly všedním pokračováním mnohaměsíční víkendové všednosti, upozorňuje v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Podle organizátorů se do ulic prý vydalo 800.000 protestantů, policie tvrdí, že tam stepovalo asi 180.000 človíčků.

Protestní majáles byl oficiálně povolená a celkem klidný do soumraku, kdy demonstranti použili osvědčené kabaretní číslo: benzínové bomby létaly na soudní budovy.

Samozřejmě se objevila spousta mediálních keců, ale realita je celkem nudná.

Dobrou zprávou pro (pročínskou) správu Hongkongu (HK) je, že protestující šmoulové skandovali: „Pět požadavků, ani o jeden méně!“ Požadavky jsou tedy stejné od začátku, tedy imaginární. Jsou zaměřeny především na prošetření jednání policie, což je celkem směšné, protože došlo k tolika brutálním útokům proti majetku společnosti a firem, i proti policistům… Demonstranti přitom prokazatelně způsobili smrt dvěma lidem. Jednoho podpálili a druhého smrtelně zranili úderem kamene. Oba muži byli neozbrojení. Jeden se blížil důchodovému věku, druhý patřil mezi seniory. Po právní stránce šlo o vraždy.


Půlroční vzpomínka

Bylo to připomenutí, že od letošních demonstrací v Honkongovicích uplyne v pondělí půl roku. Samozřejmě, že nedělní demonstrace proběhly ne v zeleně udržitelném parku, ale v obchodním centrum města, aby bylo zablokováno co nejvíce ulic.

Demonstraci lze popsat podobně jako v červnu a v červenci, tedy, že juchání bylo do značné míry mírumilovné až do soumraku, kdy někteří radikální demonstranti vrhali ladnými pohyby benzínové bomby u vchodu vrchního soudu a odvolacího soudu.

Také to nebylo žádné překvapení. Na tuto ptákovinu se správa města připravovala v předstihu. V neděli v 16.33 hod. na svém webu vláda upozornila, že „vzhledem ke zvláštním okolnostem, ke kterým může dojít v Hongkongu Park Sports Center, Hong Kong Squash Center, Flagstaff House Museum of Tea Ware a Hong Kong Visual Arts Center v Střední, jsou tyto objekty uzavřeny od 16 hodin.“ Další objekty byly uzavřeny mezi 17. a 18 hodinou.

Policie předpokládala, že až se setmí, začnou černoodění zakuklenci dělat binec, jako v minulých měsících.Demonstrační šmoulování

Prý se vůdci tohoto mejdanu cítili pod tlakem kvůli intenzivní policejní přítomnosti. Prý to mohlo být zastrašování účastníků kvůli malému odstupu mezi policisty a protestujícími. Nějací vůdci mejdanu přitom zapomněli, že při demonstracích bylo v posledních měsících způsobeno trochu škody – jenom ve stamilionech dolarů.

Z tohoto hlediska bylo kouzelné, že protestanti při demonstraci měli v packách transparent „Spravedlnost proti policejní brutalitě, hajte naše práva“.  

O něčem takovém hovořit po devastacích v metru, v obchodních střediscích, na veřejných budovách a na ulicích, je směšné. Ale zároveň to je cenné, protože to ukazuje na psychickou labilitu demonstračních aktivistů. Míra nereálnosti sloganů je indikátorem „kvality“ organizátorů demonstrací.

Proto poněkud komediálně zněl také další slogan, který nesli protestanti: „pomsťte se!“

Hongkongská vláda k tomu uvádí: „Dnešní průvod, stejně jako 50 000 veřejných shromáždění a průvodů, které se konaly v Hongkongu za posledních pět let, svědčí o svobodě pokojného shromažďování, průvodu, demonstrace a projevu lidí.“

Napětí začalo v neděli již před pátou hodinou večerní. Prostě nastal čas stmívání. Jako v předchozích měsících, i v neděli se po setmění začal násilný balet. Baletní soubor černých demonstrantů okupoval jednu část místní dálnice, později zaútočila městská gerila na soudní budovy i s použitím demokratických Molotovových benzínových koktajlů.

Ještě předtím během rána na základě zpravodajských informací policie zatkla 11 lidí a zabavila bodné a sečné zbraně a pistoli se 105 náboji, 2 neprůstřelné vesty atp. Při operaci bylo zatčeno osm mužů a tři ženy ve věku mezi 20 a 63 lety.

Policie prý obdržela informace naznačující, že někteří členové radikální skupiny, kteří 20. října zaútočili na policejní stanici Mong Kok s velkým počtem benzínových bomb, plánovali využít chaosu a zaútočit na policii během nedělní demonstrace, uvedl na tiskovém briefingu senior superintendent Li Kwai-wah z organizovaného zločinu, končí komentář František Roček.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)