Svátek má: Zbyněk

Zprávy

Velikost textu:

NBC: Koronavirus srazil USA na kolena!

NBC: Koronavirus srazil USA na kolena!

Koronavirová epidemie srazila USA, nejmocnější a nejbohatší zemi světa, na kolena, uvedla v článku na svém webu televize NBC News.

Ilustrační foto
20. prosince 2020 - 10:10

Spojené státy byly paralyzovány před největší epidemiologickou krizí v historii země. A rychle blíží chmurnému milníku: 300 000 úmrtí na více než 15 milionů potvrzených infekcí.

Naděje Američanů, že země vrhne veškerou svou obrovskou finanční, intelektuální a technologickou sílu na boj proti infekci, se nenaplnily.

„Nejnovější data jsou strašidelná, čáry v grafu jsou přímo děsivá. V prvních dvou prosincových dnech bylo ve Spojených státech zaznamenáno více nových úmrtí na COVID-19 (5157) než v celém březnu. Na jaře virus zuřil hlavně na severovýchodě země, zejména v New Yorku. Nyní se úmrtnost zvyšuje všude,“ poukázal autor materiálu.


Vypuknutí koronaviru odhalilo celou řadu systémových problémů: nemocnice jsou nedostatečně financovány, infrastruktura ve venkovských oblastech a chudých oblastech se rozpadá, nezbytná ekonomická pomoc je omezována legislativou, mnoho Američanů nemá ani zdravotní pojištění, společnost je rozervána kulturní válkou a „kmenovými spory“, vyčíslil novinář.


COVID-19 nejvíce zasáhl barevné komunity a odhalil problémy systémového rasismu a ekonomické nerovnosti ve Spojených státech. Doprovodné nemoci, běžné u černošských Američanů - hypertenze a cukrovka - zhoršují nepříjemnou situaci této populace.

Navzdory plánovanému očkování nebude mít její kumulativní účinek na lidské zdraví vliv až do roku 2021. Odborníci varují, že v nadcházejících týdnech a měsících budou USA čelit „novým úmrtím a zoufalství, přeplněným nemocnicím a frontám na burze práce“.

Institut ukazatelů a hodnocení zdraví, nezávislé středisko pro globální výzkum na Washingtonské univerzitě, předpovídá, že do 1. března bude počet úmrtí na koronavirovou infekci ve Spojených státech činit více než 460 tisíc lidí.

Odborníci nevylučují, že ochlazení a nízká vlhkost vzduchu zapříčiní ve Spojených státech 250–300 tisíc nových infekcí denně.

Aby se vyhnuli nejhorším scénářům na začátku roku 2021, žádají epidemiologové Američany, aby přijali opatření: noste masky, vyhýbejte se velkým davům lidí, udržujte kontakt na minimu a necestujte mimo stát, ve kterém žijete.

(kou, prvnizpravy.cz, nbcnews.com, foto: arch.)