Svátek má: Ignác

Zprávy

Velikost textu:

Na pozadí demonstračního šílenství se v Hongkongu činili i pašeráci

Na pozadí demonstračního šílenství se v Hongkongu činili i pašeráci

Útoky agresivních demonstrantů v Hongkongu neměly vliv na práci celníků na pobřeží a na mezinárodním letišti, upozorňuje v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Pašované maso
30. listopadu 2019 - 07:20

Hongkongské celní orgány odhalily v těchto dnech největší případ pašování zmrazeného masa za poslední desetiletí. Celníci 28. listopadu odhalili pašování pomocí rybářských plavidel v jihovýchodních vodách Hongkongu. Zabavili 540 tun podezřelého zmrazeného masa s odhadovanou tržní hodnotou asi 50 milionů dolarů.

Celní orgány čmuchaly, čemuž se říká důkladné vyšetřování. Proto mají povědomost o pašeráckém syndikátu.

V oficiální zprávě se praví: „Celní úředníci spatřili čtyři podezřelá rybářská plavidla opouštějící Hongkong v jihovýchodních vodách Hongkongu. Zadrželi rybářská plavidla se zmrazeným masem. Bylo zatčeno 6 mužů ve věku mezi 52 a 64 lety. Při prokázání viny hrozí maximální pokuta až 2 miliony amerických dolarů a odpočinek v šatlavě až na sedm let.

V té době hongkongské celní orgány zabavily také asi 1,5 kilogramu kokainu za 1,9 milionu dolarů 26. listopadu v kontrolním bodě Lok Ma Chau.

Šlo o expresní zásilku olejových filtrů z Afriky . Celníci ve své zprávě uvedli: „Šarže kokainu byla ukryta uvnitř tří kovových olejových filtrů. Při vyšetřování 28. listopadu celní úředníci zatkli podezřelou 35letou ženu.“

Podobné drogové legrácky hongkongští celníci zažívají každý týden. Např. zabavili asi 520 gramů ketaminu a asi 1 kilogram kokainu na mezinárodním letišti v Hongkongu 22. listopadu a 23. listopadu, s celkovou odhadovanou tržní hodnotou 1,6 milionu USD.

Celníci na to mají již čich: zkontrolovali dva letecké expresní balíky, které dorazily do Hongkongu. Dávka nelegálního ketaminu ve čtyřech baleních byla nalezena ve dvou párech sportovní obuvi v balíčku z Německa. Kokain byl uvnitř kovové nádoby naplněné bílou tekutinou v zásilce z Nizozemska.

Český drogový specialista (který nemá zájem být mediální hvězdou) se nad touto zprávou upřímně chechtal: „Jenom debil posílá z Německa do Asie boty, odkud desítky kontejnerů s obuví každý měsíc směřují do Evropy. To jsou praktické detaily, na které pašeráky dostáváme do kolen.“

Pokud jde o tento fet, 26. listopadu celní úředníci zatkli dva muže ve věku 39 a 33 let. Zatčení muži byli propuštěni na kauci, ale jejich vyšetřování dále probíhá.

Celníci dlouhodobě varují, že mají úzký kontakt s pošťáky (Hongkong Post) a celkově s logistickým průmyslem. Prioritou je čmuchání mezi hromadou poštovních zásilek a různých expresních kurýrních kanálů.


Aby legrace nebylo málo, celníci 24. listopadu odhalili dva případy obchodování s drogami na mezinárodním letišti v Hongkongu a zabavil zhruba 42,1 kilogramů metamfetaminu, ketaminu a kokainu, s odhadovanou tržní hodnotou přes 30 $ milión.

Celníci totiž zkontrolovali dvě letecké expresní zásilky z Malajsie s překládkou do Japonska přes Hongkong. Uvnitř pěti LED televizorů bylo ukryto asi 28,6 kg metamfetaminu (česky pervitinu). Jedná se o největší záchyt metamfetaminu v rámci letecké dopravy za poslední tři roky.

Kanály, kterými se dostávají drogy do Hongkongu, jsou různé. Např. do Hongkongu z Bruselu (prý je to město v Belgii) přicestoval 27letý samec a 26letá samice. Celníci v jejich zavazadlech našli 10,3 kg ketaminu a asi 3,2 kg kokainu ukrytého ve falešných přihrádkách. Oba turisté byli zatčeni.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)