Svátek má: Miluše

Zprávy

Velikost textu:

MSNBC: Trump se chce prohlásit za vítěze bezprostředně po volbách

MSNBC: Trump se chce prohlásit za vítěze bezprostředně po volbách

Donald Trump má v úmyslu prohlásit se v úterý v noci vítězem prezidentských voleb v roce 2020, pokud to bude vypadat tak, že má náskok před svým soupeřem Joeem Bidenem, uvádí MSNBC s odvoláním na Axios, americký zpravodajský web.

Donald Trump ve volbách v roce 2016
3. listopadu 2020 - 07:20

Novinář Jonathan Swan, autor té informace zároveň poznamenal, že šéf Bílého domu a jeho tým se připravují na to, že  hlasy odevzdané poštou a po 3. listopadu se budou počítat jako podvod ve prospěch demokratů.

„Prezident Trump řekl svým důvěrníkům, že v úterý večer vyhlásí vítězství, pokud to bude vypadat, že svého soupeře předstihne,“ uvedl noviníř.

A hodlá tak učinit, i když rozhodnutí volební komise bude stále záviset na velkém počtu, možná milionech, nesečtených hlasů v klíčových státech, jako je Pensylvánie.

„Jasně říkám, že to bude falešné prohlášení, falešné prohlášení. Trumpův tým také předloží hlasovací lístky zaslané poštou a počítané po 3. listopadu jako důkaz volebního podvodu. I když zde mluvíme o legitimním počtu, jehož výsledek se očekává pro demokraty příznivý,“ pokračuje novinář.


Trump o tomto scénáři v posledních několika týdnech hovořil podrobně, včetně načrtnutí plánů, jak po volební noci vystoupí na scénu a prohlásí se za vítěze.

Ne on sám, ale jeho spojenci říkají, že se to může stát za předpokladu jeho vítězství nebo suverénního  vedení v Ohiu, na Floridě, v Severní Karolíně, Texasu, Iowě, Arizoně a Georgii. Jde o udržení těch států, které ho v roce 2016 podpořily.

A když v těch státech nezvítězí, pak bude jeho požadavek na vítězství založen na falešném tvrzení, že hlasovací lístky obdržené poštou a počítané po dni voleb jsou pokusem o krádež voleb.

(rp,prvnizpravy.cz,msbnc,foto:arch.)