Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Merkelová se bála, že ji Putin poníží

Merkelová se bála, že ji Putin poníží

Vydání biografie Angely Merkelové napsané novinářem Bollmannem se časově shodovalo se zahájením volební kampaně ve Spolkovém sněmu.

Ralph Bollmann, novinář a autor životopisné knihy o Angele Merkelové
2. srpna 2021 - 04:20

Ve světě se diskutuje o knize vydané v Německu o kancléřce Angele Merkelové, ve které se zejména Ukrajinci zajímají o detaily její komunikace s Vladimirem Putinem na téma Ukrajina .

V 800stránkovém vydání „Angela Merkelová, kancléřka a její čas“, životopisec a novinář německé kancléřky Ralph Bollmann líčí, jak Merkelová a Putin mluvili hlasitě při jednáních o ukrajinské krizi před sedmi lety.

„Hazardující“ Putin a „chladná“ Merkelová

Zaměstnanci Merkelové, kteří se jednání zúčastnili anonymně, řekli Bollmannovi, že Putin mluvil „hodně, někdy nekonečně, více než polovinu vyhrazeného času“.

„V obtížných situacích se stal, podle jejich slov,„ velmi emocionální, bezohledný a dokonce zuřivý. Nebylo jasné, zda za tím byl skutečný výbuch emocí, nebo to byl jen výpočet,“ prozrazuje novinář ve své knize podrobnosti o komunikaci mezi Putinem a Merkelovou. Ale sama Merkelová, jak se novinář dozvěděl, byla „chladnější“.

Očití svědci rozhovorů novináři řekli, že Putin a Merkelová „vzájemně mluvili z očí do očí“.

„Oba spolu mluvili otevřeně, bez ohledu na obecně přijímaná pravidla diplomacie. Jinými slovy, někdy přešli do zvýšeného tónu," píše Bollmann.

Podle Bollmanna měly telefonní hovory mezi oběma vůdci často „charakter duelů“ a takových hovorů byly desítky. Merkelová a Putin si navzájem otevřeně řekli, co si mysleli během krize na Ukrajině.

„Stejně jako většina ostatních západních politiků a odborníků na zahraniční politiku Merkelová prakticky neočekávala, že by Putin do situace zasáhl. V krizovém roce 2014 zavolala ruskému prezidentovi více jak desetkrát a spolkové tiskové oddělení učinilo veřejná prohlášení ohledně 27 takovýchto jednání." píše Bollmann.

Jak však životopisec zjistil, Merkelová odmítla cestovat do Moskvy na schůzku o ukrajinské otázce, protože se bála, že ji „Putin poníží“, a také pochybovala o šancích, že by taková návštěva byla úspěšná.

„Jednání mezi vůdci obou zemí se stěží stala příjemnější, přestože se Merkelová a Putin naučili jeden druhého respektovat. Putin nyní věděl o Merkelově houževnatosti, věděl, že ona jako přední politička v Evropě bude muset být tou, s kterou se v dohledné době počítá. Oba se vždy navzájem oceňovali, i když neschvalovali činy obou stran, “ říká Bollmann.

Merkelová si v té době stanovila na pozadí krize na Ukrajině cíl sjednotit země EU v otázce protiruských sankcí. Bollmann píše, že očekávání Evropy, že vyšší ceny v Rusku kvůli sankcím povedou ke snížení popularity prezidenta Putina, se nesplnilo.Kancléřčiny slzy a tajemství jmenování šéky Evropské komise

Toto je druhá biografie Merkelové, kterou napsal Bollmann, obchodní redaktor Frankfurter Allgemeine Zeitung. První kniha vyšla před osmi lety.

„Merkelová v Německu, přestože její funkční období letos vyprší, je stále v centru pozornosti, je na prvním místě v seznamu sympatií. Například jako na summitu G20 v Cannes v roce 2011, uprostřed krize eurozóny. Merkelová údajně propukla v pláč nebo že o jmenování Ursuly von der Leyenové do čela Evropské komise bylo dohodnuto o rok dříve, i když toto je stále předmětem spekulací,“ říká Stefan Cornelius, novinář ze Süddeutschen Zeitung.

Posílení ruského vlivu v Evropě

Němečtí experti považují za náhodu, že kniha o Merkelové na konci jejího funkčního období, před volbami do Bundestagu, je v patách jejímu nástupci Arminovi Lashetovi, kandidátovi na post kancléře ze Zelených, kteří jsou protiruští a proti Nord Stream-2. ... A nacionalisté na Ukrajině nazývají Merkelovou „Frau Ribbentrop“.

Totéž zdůrazňují odpůrci Merkelové a její strany v Německu.

„Část společnosti považuje dohodu Nord Stream 2 za triumf pro Putina a přemýšlí, proč Merkelová tento projekt schválila, když do konce jejího funkčního období zbývá málo. Merkelové oddanost Nord Stream 2 zastiňuje vše.  Nakonec udělala vše pro to, aby zajistila, že projekt, který v dlouhodobém horizontu posílí vliv Ruska v Evropě, bude korunován úspěchem,“ řekl Ralph Fucks, ředitel Centra pro liberální modernismus v Berlíně.

Pravděpodobně k přerušení těchto nálad byla vydána biografická kniha, kde Merkelová vystupuje jako tvrdý politik oponující Putinovi.

„Merkelové strana se snaží udržet si hodnocení. Odpůrci kancléřky ji kritizují za "přátelství s Ruskem" a "kapitulaci Ukrajiny" výměnou za Nord Stream 2. Kritika, jak někteří věří, by mohla částečně zablokovat vydání knihy s  "rozhovory“ s Putinem před sedmi lety, ve kterých je zobrazena jako tvrdá vyjednavačka, která se kvůli Ukrajině pohádala s ruským prezidentem,“ říká náš zdroj v diplomatických kruzích.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)