Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Maršál Chalifa Haftar do čela Libye: Jediné řešení terorismu?

Maršál Chalifa Haftar do čela Libye: Jediné řešení terorismu?

To navrhuje stále více pozorovatelů. Zvláště od výbuchu bomby v automobilu 6.června. Poprvé za více než rok se IS přihlásil k odpovědnosti za útok, který přichází měsíce před rozhodujícím hlasováním.

Maršál Chalifa Haftar
13. června 2021 - 07:20
.
V neděli 6.června byli při útoku na kontrolní stanoviště v Sebha, pouštním městě, které se nachází 750 km jižně od hlavního města Tripolis, zabiti dva bezpečnostní agenti a pět dalších zraněno.

IS se přihlásil k odpovědnosti za tento útok, který provedl jeden z jeho „rytířů“ proti „kontrolnímu stanovišti milice“ maršála Chhalify Haftara, šéfa libyjské národní armády (ANL).

Země po pádu Muammara Kaddáfího v roce 2011 byla uvržena do chaosu, potom ISIS ztratila svůj vliv ztrátou svých pevností kolem měst Sirte a Derna.

Na počátku těchto neúspěchů byl muž Chalifa Haftar. Po vstupu do lidového povstání proti Kaddáfímu v roce 2011 se ten, kdo neustále kritizoval nečinnost vlády tváří v tvář nejistotě, shromáždil se více než 70 000 mužů kolem jednoho cíle: „ očistit region od teroristických a zločineckých skupin“.

V roce 2019 se ANL (Libyjská národní armáda) zmocnila Derny, posledního velkého města ve východní Libyi, které bylo mimo jeho kontrolu. Bylo to v koalicí místních bojovníků a džihádistů. 7. ledna 2020 muži maršála Haftara obsadili Sirte, která byla v rukou sil vlády národní jednoty (GNA).Od té doby se podpora silného muže ve východní Libyi jen znásobila. Maršál Haftar dnes počítá s podporou Moskvy, Káhiry, Washingtonu a dokonce i Paříže, hlavního města Francie, které je od počátku konfliktu posedlá myšlenkou „najít jediného libyjského partnera pro všechny aspekty konfliktu.  krize “.  

Pokud lze útok ze dne 6. června považovat za reakci ISIS na vítězství ANL, připomíná to, že džihádisté zůstávají značnou hrozbou i přes jejich útěk do pouště nebo mezi obyvatelstvo na pobřeží Středozemního moře. Zejména proto, že Libye se připravuje na dvojí legislativní a prezidentské volby v prosinci.

Přechodná vláda byla ustanovena 15. března. Na konci dlouhého politického procesu sponzorovaného OSN byl Abdelhamid Dbeibah dosazen jako předseda vlády. Jeho cíl: dostat svou zemi z desetiletí chaosu tím, že ji povede k volbám naplánovaných na prosinec.


Vláda národní jednoty a vláda východní Libye předala moc Abdelhamidovi Dbeibahovi a jeho ministrům, kteří přísahali „k zachování jednoty, bezpečnosti a integrity“. Vyslanec OSN Jan Kubis přivítal „důležitý krok směrem k jednotné, demokratické a suverénní Libyi“.

Stejný Jan Kubis však musel čelit faktům. Útok ze dne 6. června „ silně připomíná, že velká přítomnost ozbrojených skupin a teroristických složek pouze zhoršuje rizika nestability a nejistoty v Libyi a v regionu,“ uvedl v tiskové zprávě.

Abdelhamid Dbeibah mohl jen odsoudit „zbabělý teroristický čin“ a vyjádřit  soustrast rodinám těchto dvou „mučedníků“.

První džihádistický útok provedený ISIS po více než roce vyvolal obavy i v zahraničí, Alžírsko útok „důrazně“ odsoudilo .

Libye je nadále sužována přítomností zahraničních žoldáků a korupcí. V této souvislosti stále více aktérů považuje maršála Haftara za poslední baštu proti terorismu. Ve skutečnosti se jeví jako „ jeden ze strategických článků v politické rekonstrukci a národní jednotě Libye “.

I když je libyjská infrastruktura plochá, služby selhávají, pokračují výpadky proudu, nedostatek likvidity a inflace přerušují každodenní život obyvatel, stále více se objevuje potřeba silného muže, který je schopen ztělesnit důvěryhodnou alternativu. O její přítomnost dokonce žádají místní i zahraniční úředníci.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)