Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

Koronavirus: Zapomíná se, že Tchaj-wan není lepší než Vietnam

Koronavirus: Zapomíná se, že Tchaj-wan není lepší než Vietnam

Někteří šikulové tvrdí, že kvůli opatřením proti koronaviru obdiv k pevninské Číně není na místě, ale spíše k Jižní Koreji a k Tchaj-wanu. Úplně ale přehlédli blízký Vietnam.

Ilustrační foto
4. září 2020 - 09:01

Vietnamská čísla nemoci covid-19 jsou podle globálních standardů extrémně nízká. Tam bychom se měli také podívat, jak to zvládali. Ne na maličký ostrov Tchaj-wan, ze kterého dělají nějací Vystrčilové bezmála líheň svatých demokratických šmoulů, píše publicista František Roček v komentáři pro Prvnizpravy.cz..

Válečnická a šmírovací průprava

Jak to bylo doopravdy se super schopnostmi Tchaj-wanu včas podchytit nový koronavirus? Na Čínu jsou silně zaměřeny tajné služby Jižní Koreje a Tchaj-wanu. Pro Jihokorejce je důležité mít přehled o čínských a severokorejských aktivitách. Proto po prvních informacích o jakési nové čínské epidemii tajné služby zjišťovaly více. Výhodou bylo, že epidemie se objevila v aglomeraci Wuhan, o kterou měly tajné služby z vojenského hlediska zájem. Proto Jižní Korea i Tchaj-wan přijaly rychlá opatření.

Oba státy byly připraveny ihned mobilizovat občany, resp. mobilizovat jejich kontrolu a úkolování, protože žili ve stínu strachu z invaze. Čína byla jenom ne příliš příjemným sousedem pro Jižní Koreu, ale Severní Korea představovala aktuální nebezpečí. Proto bylo potřeba mít nástroje na rychlé mobilizování, ale i sledování obyvatelstva. To se u koronavirového poplachu hodilo.

Administrativa čínské vzbouřenecké provincie Tchaj-wan, která ostrov prezentuje jako nezávislý stát, považuje vše a všechny, kteří mají něco společného s Čínou, za potenciální nepřátele.

Výhodou Jižní Koreje a ještě větší výhodou Tchaj-wanu je, že mezi Čínou, Jižní Koreou a Tchaj wanem je moře.

Úplně se zapomnělo na jeden nenápadný, ale velký stát – Vietnam.


Vietnam zvládl více než Tchaj-wan

Jak již bylo uvedeno, vietnamská čísla covidu-19 jsou podle globálních standardů extrémně nízká.

Vietnamské úřady od začátku zaujaly agresivní přístup ke koronavirové epidemii. Vzhledem k tomu, že Vietnam v březnu 2020 uzavřel své mezinárodní hranice a zdravotnické úřady zdarma testovaly z nákazy podezřelé členy komunity, prevence byla poměrně silná.

Již 1. února učinil Vietnam zásadní rozhodnutí zastavit všechny lety z Číny, Macaa a Hongkongu, aby bojoval proti počátečnímu šíření koronaviru. Byla to jedna z prvních zemí, která učinila tento zásadní krok. Ve stejný den také uzavřela svou 1300 kilometrů dlouhou pozemní hranici s Čínou, která je v mnoha oblastech porézní. Do práce se daly armádní týmy, a s převaděči se nepářou. Pokud to souvislosti dovolovaly, pašeráky drog v džungli komanda střílí na místě, protože (jako) došlo k přestřelce… Jsou pragmatičtí.

Vietnam pohlíží na Čínu jako na prastarého protivníka - vzhledem k mnoha čínským historickým invazím a následným krvavým válkám v průběhu staletí. Tento faktor nepochybně hrál mobilizační roli a rychle chránil před nemocí přenášenou z Číny včasným uzavřením hranic. Podobně aktivistická byla Jižní Korea a také ostrov Tchaj-wan.

Úžasný nepoměr a 2. vlna

Pokud jde o Vietnam, ministerstvo zdravotnictví pravidelně zasílá aktualizace telefonních zpráv uživatelům telefonů a země vytvořila aplikaci pro sledování kontaktů pro veřejnost s názvem Modrá zóna.

Nic z toho nebylo snadné, vzhledem k tomu, že Vietnam je hustě obydlený s více než 97 miliony lidí a je relativně chudou zemí, která není dostatečně vybavena moderními zdravotnickými zařízeními pro zvládnutí pandemie. Maličký Tchaj-wan se nemůže s vietnamským nasazením srovnávat.

Úřady zavedly komplexní metody zadržování, včetně požadavků na nošení roušek, kampaně v oblasti veřejného zdraví podporující časté mytí rukou a rozsáhlé sledování kontaktů až po kontakty do třetí úrovně.

Vietnamská vláda (podobně jako čínská) využila válečnickou pózy (válka proti epidemii), když vedla kampaň s cílem porazit covid-19. Kampaň chytře mobilizovala silný pocit národní hrdosti.

Čísla mluví za vše: 11. února Vietnam evidoval 15 případů infekce, 6. dubna to bylo 240 případů, ale na maličkém ostrově Tchaj-wan to bylo v ten den již 363 infekcí. Velký Vietnam je skutečný šampion, ne Tchaj-wan.

Je nepříjemné pro všechny státy, že se objevila 2. vlna, někde jako třeba v Hongkongu dokonce píšou o 3. vlně. Náhle, a na první pohled, náhodně vybuchují menší ohniska s více nakaženými. Proto je evidováno mnoho nových případů, k 2. 9. 2020 např. ve Vietnamu bylo celkem 1046 evidovaných případů a 34 úmrtí. Samozřejmě, že v rozsáhlých asijských státech se může ve venkovských lokalitách část případů tzv. ztratit jako jiná onemocnění. Přesto úspěch Vietnamu je zřejmý.


 
Tvrdě a hned

Kvůli tzv. 2. vlně jednou z ohrožených oblastí je ve Vietnamu přístav Da Nang. Karantény a 15denní izolace začaly 28. července a v současné době jsou v provozu pouze základní služby, jako lékárny, nemocnice a supermarkety. Všechny vstupní a výstupní body do Da Nangu byly uzavřeny, ulice bez lidí a oblíbená pláž My Khe byla uzavřena. Většina místních podniků musela již podruhé zavřít své brány.

Místní úřady nyní provádějí testy na covid-19 v celé populaci Da Nangu, města s více než 1,1 miliony lidí, včetně 2200 cizinců.

Lékařské testování se zrychlilo od identifikace druhého ohniska. Začalo 25. července, přičemž 5 000 obyvatel bylo testováno za jediný den ve vysoce rizikové zóně okresu Son Tra (pobřežní součást oblasti Da Nangu).

Deník Asia Times hovořil s ruskou státní příslušnicí Káťou Zakharovou, která uvízla ve vysoce rizikové zóně v okrese Ngu Hanh Son (též pobřežní oblast Da Nangu) a nemohla dva týdny opustit svou zabarikádovanou ulici kvůli tomu, že tam byl detekován nejméně jeden případ. V důsledku toho musela podstoupit též povinný test na přítomnost protilátek v krvi a PCR výtěry.

Suma sumárum, inspiraci hledejme spíše v Jižní Koreji a ve Vietnamu, než na malém ostrově Tchaj-wan.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)