Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Koronavirus: Tuzemská výroba roušek jako obecný trend

Koronavirus: Tuzemská výroba roušek jako obecný trend

V televizi se mihla informace o jednání vládních profousů s firmami, které by mohly zajistit v tuzemsku výrobu roušek, a dalších ochranných prostředků, aby mohl být zrušen jejich dovoz z Číny. Je to přirozený vývoj. Některé firmy se již pomalu zapojují do jejich výroby.

Ilustrační foto
3. dubna 2020 - 07:20

Srovnání ČR s Hongkongem, které stále čtenářům vnucuji, platí i v této oblasti, uvádí v komentáři pro Prvnizpravy.cz publicista  František Roček.

V Hongkongu a v ČR žije zhruba stejný počet lidí, Hongkong prodělal obdobné fáze vyrovnávání s koronavirem jako česko – moravský prostor. Také Hongkong se snaží  dosáhnout soběstačnosti ve výrobě roušek.
 
Začátkem února strach z koronaviru v Hongkongu vedl k hysterii obyvatel domů v oblasti Tai Po, Sai Kung a Fo Tan, kteří byli proti vládnímu záměru zřídit v okolí jejich bydliště ve vyčleněných domech karanténní střediska nebo středisko pro léčbu pacientů s mírnou horečkou a respirační nemocí.


Dnes u nás mají na Litvínovsku lidé strach z cizinců, aby nepřitáhli koronavirus, když přijedou pracovat do Unipetrolu v souvislosti s odstávkou provozu v rámci povinné údržby. Podobně lidé na vesnicích mají strach z příjezdu chatařů, kteří před koronavirem utíkají na venkov.

V únoru vedení Hongkongu hledalo dodavatele roušek, kde se dalo. Útěchou bylo, že menší část nových roušek dodávali muklové z provozu v hongkongské věznici.

Improvizovaně pomáhají věznice i v ČR: Odsouzené ženy ve věznici ve Světlé nad Sázavou od poloviny března šijí roušky. Do konce dubna vyrobily přes 56 tisíc v šicí dílně se čtyřiceti stroji. Také vězni na Borech začnou v průběhu dubna vyrábět postupně až 5000 kusů masek/respirátorů denně.

Pokud jde o Hongkong od ledna, tedy o dva měsíce později koncem března, místní výrobci dodají nebo v nejbližších dnech začnou začít s dodávkami měsíčně 10 milionů masek.Hongkongská vláda přestala od pátku 24. března přijímat žádosti o smlouvu k výrobě roušek, protože zájemců měla již více než dost. Výroba roušek přilákala celkem 103 žádostí. Přitom splňovalo všechna kritéria způsobilosti 23 žádostí zahrnující 33 výrobních linek.

Zájem byl velký, protože je spojen s dotací 1,5 miliardy hongkongských dolarů. Program poskytne dotace maximálně 20 místním výrobním linkám.

Pokud někdo bude vzdychat, že vláda v ČR dosud nebyla schopna zorganizovat rychlý rozjezd českých výrobních linek roušek, ať se uklidní.

V kapitalisticko – demokratickém manažersky vyspělém Hongkongu rozjezd místní výroby trval 2 měsíce.
Pokud vymysleli čeští vědci a studenti např. respirátor, který lze vyrobit na 3D tiskárně, není to z nouze, protože vláda zaspala,  stejně aktivní jsou v Hongkongu.

Ve čtvrtek 2.dubna na www.scmp.com se objevila informace, že ochranné prostředky navržené hongkongskou Polytechnickou univerzitou pomocí 3D tiskárny mají být vyráběny ve velkém. Má se jednat o opakovaně použitelné obličejové štíty. Ve čtvrtek univerzita uvedla, že za tři týdny uvede do provozu výrobu první dávky 30 000 nově navržených obličejových štítů, které budou nejprve využívat její zaměstnanci a někteří studenti, zbývající část bude věnována nevládním organizacím.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)