Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Koronavirus: Japonci se dívají na Evropany přezíravě, ale sami…

Koronavirus: Japonci se dívají na Evropany přezíravě, ale sami…

Japonsko se vzpamatovává z koronavirové epizody trvající přes 5 měsíců. Jeden z klíčových architektů japonské koronavirové strategie Hitoshi Oshitani, profesor virologie na univerzitě Tohoku, prohlásil, že japonský přístup byl účinnější než západních zemí.

Ilustrační foto
14. června 2020 - 07:20

Koresponduje to s dlouholetou tradicí, že evropská a americká civilizace je pro Japonce poněkud podřadnější lidské stádo.

Selhání řady evropských států při pandemii koronaviru jako signál evropské nekompetentnosti vnímá většina asijských zemí, upozorňuje publicista František Roček.

Pokud jde o samotné Japonsko, je nutné připomenout několik důležitých maličkostí:
  1. Japonsko bylo hned v lednu velmi ostražité. Kdo přiletěl z Číny byl hned na letišti pod drobnohledem.
  2. Japonsko bylo přirozeně odděleno od asijské pevniny, a tím i od Číny mořem, což znemožňovalo nekontrolovatelnou přeshraniční migraci.
Proto v Japonsku na počet obyvatel bylo relativně málo oficiálně mrtvých na koronavirus. Přitom není směrodatné, že bylo evidováno zatím něco málo přes 17 tisíc nakažených osob. Důležitý je jenom počet mrtvol – zatím jenom kolem 930.

Japonsko dovolilo příchod tzv. druhé vlny infekcí tím, že nechalo odhadem 1 000 až 2 000 osob přicestovat z Evropy, USA a jinde před zavedením cestovních omezení na konci března, uvedl Oshitani v článku z 10. června 2020. (www.japantimes.co.jp/news/2020/06/10/national/japan-coronavirus-strategy/#.XuNPakUzaM8)
Zpoždění bylo „politováníhodné“, řekl, přestože první vlnu nemoci, která pocházela z Číny, hygienici a zdravotníci zvládli. Oshitani připustil, že Japonsko nesplnilo cíl udržet počet úmrtí pod 100 mrtvých. Nyní se zaměřuje na udržení počtu mrtvol pod 1 000.Stín pochybností

Ve skutečnosti nevíme, kolik lidí zemřelo v Japonsku v souvislosti s koronavirem. Uvádí se něco přes 900, ale možná to je 1506 či 2228? Kdo ví.

Japonští lékaři a jejich profesní organizace kritizovali vládu, že řada zemřelých nebyla po smrti testována, zda za jejich úmrtím nestojí korona-hnus. Řada nemocných byla léčena na plicní nemoci bez testování na covid-19, takže počet infekcí koronavirem byl v řadě případů skryt.

V článku z 10. června v japantimes.com je připomínáno, že Japonsko přijalo kontroverzní přístup k výzvě Světové zdravotnické organizace „testovat, testovat, testovat“ - celková míra testování v zemi samurajů zůstává jednou z nejnižších na světě. To se setkalo s kritikou domácí, i ze strany těch, kteří se nemohli testovat na nemoc. Nelze se divit, že některé státy, jako např. německé velvyslanectví v Tokiu, v jednom okamžiku varovalo občany, že Japonsko nezná skutečný rozsah infekce kvůli nedostatečnému testování.

Oshitani však bránil postoj země a řekl, že úmyslné omezení přístupu k testům PCR je klíčovým důvodem úspěchu, k omezení nákazy covidem-19. Tento krkolomný nesmysl zdůvodnil tím, že během pandemie chřipky H1N1 v roce 2009 lidé, kteří se na klinikách nechali testovat, vytvořeni základnu pro šíření viru v čekárnách. Oshitani ve své genialitě ale zapomněl na to, že toto bylo po světě letos řečeno odběrovými míst s minimem kontaktů mezi lidmi, odběry vzorků byly prováděny i od lidí sedících v autě.

Další výmluva: Oshitani zpochybnil kvalitu PCR testovacích souprav používaných v USA, které byly „předčasně“ schváleny, a testovací soupravy z Číny měly nízkou přesnost, řekl.

Prostě profesor virologie se musel zastávat vládních samurajů, aby mu za trest nekroutili ušima. Ani slovem se profesor nezmínil o tom, že za nízkou úrovní testování na začátku koronavirového nájezdu byla snaha samurajů ukázat Japonsko jako zemi s minimem koronavirových breberek, aby tom podpořila vládní tezi, že není nic krásnějšího než olympijské hry v Japonsku uskutečnit ještě v koronavirovém roce 2020. To se ale nepovedlo. Koronavirus tělocvičný olympijský kšeft zmařil.


Smutné pravdy

Rozumnější bylo, že Oshitani odmítl koncept imunity stáda jako „nesmysl“… Další hrozbou by byla další chřipková pandemie, pro kterou nikdo nemá imunitu, s infekčností, která by se neshodovala s koronavirem - realitou, která by se mohla objevit „kdykoli“.

Oshitani také správně zpochybňuje budoucnost globalizovaného světa. „Efektivní svět, který upřednostňuje ekonomickou účinnost, je mimořádně zranitelný vůči infekčním chorobám,“ řekl.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)