Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Kolik peněz je zapotřebí k tomu, abyste se stali prezidentem USA

Kolik peněz je zapotřebí k tomu, abyste se stali prezidentem USA

Za poslední půlstoletí se rozpočty kampaní kandidátů na tento post zvýšily pět setkrát - ze 2 milionů na 1 miliardu dolarů, uvedl Forbes.

Donald Trump vs Joe Biden
23. října 2020 - 10:10

3. listopadu se ve Spojených státech uskuteční prezidentské volby, které rozhodnou o tom, kdo povede zemi v příštích čtyřech letech: republikánský prezident Donald Trump nebo bývalý viceprezident, demokratický kandidát Joe Biden.

Rozpočet současných amerických prezidentských voleb nezlomil rekord těch předchozích, kterých se účastnily Hillary Clintonová a Donald Trump. Tehdy překročil 1,8 miliardy dolarů. Rozpočet na letošní volební závod je o něco skromnější - jen něco málo přes 1 miliardu dolarů. Forbes vybral nejznámnější americké prezidenty a kandidáty za poslední půlstoletí a zjistil, kolik stála jejich kampaň.

John F. Kennedy

Náklady kampaně v roce 1960: 9,7 milionu dolarů (přibližně 84 milionů dolarů v cenách roku 2020)

V 60. letech se Kennedyho kampaň točila kolem řešení dvou hlavních problémů. První byla studená válka se Sovětským svazem. Druhým byl Fidel Castro na Kubě, který nechtěl jednat s kapitalisty ze Spojených států. Kennedyho návrhy se scvrkávaly na mírové řešení konfliktů. Vítězství si Kennedy získal hlavně díky televizi. Jednalo se o první televizní debaty v historii. Kennedy byl na ně nepochybně lépe připraven než jeho konzervativní protivník Nixon. Dva dny před vystoupením zavolal producentovi a důkladně vše zjistil: jaký bude design, jak bude debata probíhat - sedět nebo stát, kde jsou kamery a kde je hledat. Výsledkem bylo, že 26. září 1960 seděl John F. Kennedy elegantně se zkříženýma nohama a díval se přímo do kamery. Vítězství v té době bylo vyhlášeno vítězstvím televize.


Výdaje na kampaň v roce 2020: 1,08 miliardy USD

Joe Biden si stanovil za cíl stát se prezidentem v 21 letech. Ve 46 letech kandidoval v demokratických primárkách, ale neuspěl - politik vypadl ze závodu kvůli obvinění z plagiátorství (použil ukázky z projevu vůdce britské labouristické strany Neila Kinnocka z roku 1987). Po neúspěchu se politik vrátil ke svému dřívějšímu postu senátora z Delaware. V roce 2008 se Biden znovu ucházel o primární volby, ale po prvních primárkách se stáhl a uvěřil, že nemůže konkurovat hlavní dvojici uchazečů - Hillary Clintonové a Baracku Obamovi. V srpnu téhož roku Obama nabídl Bidenu kandidovat na viceprezidenta. Od roku 2009 do roku 2017 zastával tento post. Podle Opensecrets.org (k 16. říjnu 2020) stála současná kampaň demokratického kandidáta více než 549 milionů dolarů. Většina rozpočtu se vynakládá na propagaci kandidáta v médiích a na internetu.

Výdaje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa na kampaň jsou o něco nižší - 537 milionů dolarů.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.ru, foto: arch.)