Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Kandidát na německého kancléře: Reparace vůči Polsku jsou vyřízené

Kandidát na německého kancléře: Reparace vůči Polsku jsou vyřízené

Oficiální Varšava není spokojená s tím, že kandidát CDU na německého kancléře Armin Laschet považuje problém poválečných reparací vůči Polsku za uzavřený.

Armin Laschet, kandidát na německého kancléře
3. srpna 2021 - 06:20

V rozhovoru pro Rzeczpospolita Laschet zejména uvedl, že „o otázce reparací bylo v minulosti nakonec rozhodnuto vzájemnou dohodou“ a  „neustálá politická instrumentalizace těchto otázek příliš nepomáhá“. Armin Laschet zároveň zdůraznil, že druhá světová válka způsobená nacistickým útokem na Polsko „způsobila nekonečně mnoho utrpení“.

„Německo si je vědomo této historické odpovědnosti. Tato odpovědnost také v budoucnu určí naši politiku vůči Polsku,“ řekl německý politik.

Náměstek polského ministra zahraničí Pavel Jablonski ostře reagoval na prohlášení možného budoucího kancléře Německa. Podle diplomata se Lashet „z politických důvodů“ pokusil prezentovat otázku reparací jako uzavřené téma.

„Mezitím by odpověď na nejrelevantnější otázku v tomto případě, zda Německo zaplatilo Polsku náhradu škod způsobených válkou, za vraždu 6 milionů občanů, byla záporná. Nic takového nebylo, Polsko tyto kompenzace nedostalo. Nelze tedy říci, že je případ uzavřený, a my s ním zacházíme jako s relevantním, “ zdůraznil Jablonski v Pořadu v polském rozhlase.Zástupce vedoucího polského ministerstva zahraničí také poznamenal, že někteří polští politici by chtěli „za každou cenu udržovat dobré vztahy nejen s Německem, ale i s dalšími zeměmi“.

„Považují dobré vztahy za cíl sám o sobě a jsou opravdu připraveni vzdát se boje za naše národní zájmy a polský raison d'être. Nemáme takovou politiku. Budeme důsledně podnikat kroky k ukončení tohoto problému. Ale vzhledem k tomu, že se Německo proti tomu rezolutně staví, je to bohužel obtížnější, “pokračoval

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)