Svátek má: Vilém

Zprávy

Velikost textu:

Izraelská ambasáda pochod odsoudila, ČT Banderu propagovala

Izraelská ambasáda pochod odsoudila, ČT Banderu propagovala

Pochod nacionalistů v Kyjevě se konal na počest zakladatele OUN Stepana Bandery, který se 1.ledna dožívá 113 let.

Z pochodu
2. ledna 2022 - 11:00

Reportáž ČT
Různé podoby Nového roku v Kyjevě. Na svůj tradiční pochod vyrazili ukrajinští nacionalisté s portréty Stepana Bandery, lídra národního hnutí z dob kolem druhé světové války, kterého ruská propaganda považuje za válečného zločince. „Je to hrdina naší země, bojoval za nás a proto si ho musíme připomínat,  musíme mu vzdát úctu,“ řekla jedna z účastnic pochodu. „V rozhovoru z roku 1959 Stepan Bandera řekl, že „Západ musí jednat, aby dokázal čelit ruským imperiálním ambicím,“ řekl další účastník pochodu.

Ani slovo o antisemitských výpadech, které odsoudila izraelská ambasáda v Kyjevě.

Skutečnost podle ukrajinského webu Strana

Izraelská ambasáda odsoudila pochod na počest Bandery a požaduje vyšetření antisemitských projevů.

Není to poprvé, co byli Banderovi fanoušci izraelskou ambasádou odsouzeni. Izrael odsoudil nacionalistický pochod na počest narozenin Stepana Bandery, který se tradičně konal v Kyjevě první den roku .Podobným způsobem nacionalisté slaví Banderovy narozeniny každý rok. Průvod začal ve večerních hodinách ze Ševčenkova parku a došel až k prezidentské kanceláři.

Stejně jako loni se na Banderově narozeninovém pochodu sešlo asi tisíc lidí. A ačkoli je ultrapravicová veřejnost chtivá pouličních představení, stále se jim nedaří zvednout laťku návštěvnosti každoročních pochodňových průvodů 1.ledna.

Ukrajinská společnost stále masově nepodporuje radikály – a je to vidět nejen na 113. výročí zakladatele OUN. Ale i na dalších podobných akcích.

Ale i v tomto měřítku to vyvolalo diplomatický skandál: Izraelský velvyslanec byl pochodem rozhořčen a nazval Banderu komplicem nacistů .

V jakékoli podobě jsou však tyto pochody živou antireklamou Banderových nápadů. Málokdy se pochod obejde bez antisemitských útoků (ten současný nebyl výjimkou), volání po něčí smrti - a vůbec dosti ponuré estetiky ve stylu Třetí říše.

Poté radikálové z „C14“ demonstrovali u izraelské ambasády a urazili diplomata.

Negativa na tom ale sbírají nejen nacionalisté, ale i vláda, která jim umožňuje beztrestně oslavovat německé „burany“ z dob Výmarské republiky a vyhrožovat celé zemi krveprolitím.

Právě Zelenskij v tomto případě vypadá jako slabý prezident, který se bojí odsoudit nacionalisty. Ačkoli to od něj mnozí očekávali po skončení Porošenkova prezidentského mandátu.

Proto jsou takové průvody politickou vizitkou vlády, která zapomíná, kdo ji zvolil, a staví se na stranu radikální menšiny. Navíc tato menšinu téhož Zelenského zcela otevřeně nenávidí.

A pokud Porošenko vytvořil takový systém a zmírnil ho ve svém vlastním zájmu, pak se Zelenskij setrvačností uklání radikálům a hraje hru, která je pro zemi cizí a nebezpečná.

Oficiální prohlášení diplomatů 1. ledna večer zveřejnila tisková služba izraelské ambasády na svém twitterovém účtu.

Takovými projevy na ambasádě mají na mysli vystoupení účastníků pochodu s antisemitskými plakáty. Během pochodu nacionalistů, jeden z nich držel v ruce papírový plakát s výzvou k uspořádání „Norimberk-2 nad židovsko-moskevským komunismem“.Na jednom z plakátu je napsáno čtyřverší podle písně „Otče Bandero", která je mezi nacionalisty oblíbená: "Otče náš Bandero, Ukrajina je matka, budeme si jich vážit s láskou a láskou."

Ale druhý plakát obsahuje výzvu k uspořádání „Norimberk-2 nad židovsko-moskevským komunismem“.


Stepan Andrijovič Bandera byl ukrajinský politik, jeden z vůdců ukrajinského národního hnutí na západní Ukrajině v letech 1941-1959 a předseda Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a později i Ukrajinské povstalecké armády, která po skončení II. světové války bojovala za vytvoření Ukrajinského státu. Bandera je stále považován za kontroverzní osobnost, některými považovaná za národního hrdinu a jinými za zločince.

Polští historici odhadují, že na ukrajinské Volyňi a Haliči bylo povražděno (1943-1945), jednotkami UPA až 100,000 polských civilistů, dalších půl milionu Poláků z oblasti uprchlo. Některé variace mučení a úmrtí byly velmi sadistické, podobné těm německého gestapa. Polští historici napočítali 135 různých sadistických metod zabíjení. Většina z obětí byly ženy a děti. UPA brutálně vyháněla Poláky, Rusy, Čechy a Židy z Ukrajiny, přičemž údajně zahynulo až sto padesát tisíc lidí. Její partyzánský boj trval v některých oblastech až do počátku 50. let..

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:strana)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
51%
Ne
transparent.gif transparent.gif
24%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%