Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Independent: Volby v USA nezmění nepřátelství ve vztazích s Ruskem

Independent: Volby v USA nezmění nepřátelství ve vztazích s Ruskem

Navzdory skutečnosti, že příchod Donalda Trumpa k moci v USA rozdělil americkou společnost a podkopal pozici NATO, Kreml dosud nerozhodl, komu by dal přednost v roli nového prezidenta.

Ilustrační foto
30. října 2020 - 11:04

Ať bude stát v čele Bílého domu kdokoli, nepřátelství ve vztazích s Ruskem zůstane, píše The Independent.

Před čtyřmi lety Kreml „dostal svého muže“ v Bílém domě, když na rozdíl od všech očekávání a předpovědí Donald Trump, který se snažil „vyjít“ se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, obešel v amerických prezidentských volbách demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, píše The Independent.

Od té doby Trumpova „chaotická“ politika nepochybně hrála do rukou Ruska. Nový americký vůdce přispěl nejen k polarizaci americké společnosti, ale také podkopal pozice NATO a transatlantické aliance. Trump navíc omezil zapojení USA do mezinárodních konfliktů, což Rusku umožnilo rozšířit sféru vlivu.

Kupodivu si Kreml není zcela jistý, koho by rád viděl jako amerického vůdce po nadcházejících prezidentských volbách za méně než týden, Trumpa nebo jeho demokratického rivala Joea Bidena, poznamenávají noviny.

Faktem je, že poslední čtyři roky nebyly pro zemi bez problémů. Prezidentova touha „vyjít“ s Ruskem tedy nepomohla vyhnout se zavedení protiruských sankcí a obvinění z hackerských útoků. Už čtyři roky je Moskva na předních stránkách amerických novin, mimo jiné kvůli vyšetřování ruského vlivu na Trumpovu administrativu a procesu obžaloby.


Ruští úředníci si navíc opakovaně stěžovali, že neví, s kým by si v Trumpově administrativě měli vyjasnit určité otázky, a poukazují na to, že vztahy se Spojenými státy nikdy předtím nebyly tak „toxické“.

Jak uvádí noviny, během závěrečné debaty konané minulý týden se Trump a Biden neshodli na tom, koho by Moskva raději viděla jako vítěze. Současně se podle ruské politoložky Tatjany Stanovové v současné době se Kreml skutečně dohaduje o tom, jaký by byl nejlepší výsledek hlasování.

Zatímco mnozí v Kremlu věří, že nedostatek profesionality v Trumpově administrativě nakonec poškozuje ruské zájmy, Moskva se obává i Bidena, jehož postoj k Rusku není žádným tajemstvím.

Kreml nezapomněl na události roku 2011, kdy se Biden během oficiální návštěvy viceprezidenta v Moskvě setkal nejen s aktivisty v oblasti lidských práv, ale také „skrytě podporoval nároky Dmitrije Medveděva o prezidentský úřad“, zatímco Putin byl ruským premiérem. Navíc v rozhovoru pro The New Yorker v roce 2014 Biden řekl, jak během stejné návštěvy řekl Putinovi, že nemá „žádnou duši“.

The Independent nicméně trvá na tom, že rétorika Clintonové v její kampani v roce 2016 vyvolala více obav o budoucí vazby mezi Moskvou a Washingtonem, než Bidenova prohlášení.

Publikace tvrdí, že ruský vůdce dokonce „podal olivovou ratolest“ Bidenovi a uvedl, že sdílí „společné hodnoty“ s Demokratickou stranou. Podle prezidenta se ideologie strany, kterou Biden ve volbách zastupuje, blíží myšlenkám sociální demokracie a z nich vyrostly myšlenky komunismu.

Letos navíc ruská média diskutují o volbách neobvykle povrchně, nezaměřují se na prezidentské kandidáty. V tomto ohledu, zatímco v roce 2016 drtivá většina Rusů považovala volby v USA za nejdůležitější událost roku, tentokrát většinu Rusů výsledek hlasování až tak nezajímá. Podle průzkumu Levada Center je 65% Rusů přesvědčeno, že na výsledcích voleb nezáleží vztahy mezi Moskvou a Washingtonem.

Independent konstatuje, že bez ohledu na to, kdo vyhraje 3. listopadu, „nepřátelství“ ve vztazích přetrvává, protože v této fázi nemůže situaci změnit jen volba nového prezidenta.

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)