Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Hongkong: Koronavirus a politika

Hongkong: Koronavirus a politika

Zní to jako všední zpráva, že hongkongská vláda v pondělí 3.2. odpoledne informovala, že od úterý uzavře další čtyři kontrolní body s pevninou, přes které Číňané jezdí do Hongkongu.

Ilustrační foto
4. února 2020 - 09:01

Důvod: Stále stupňující se hysterie kvůli wuhanské koronavirové epidemii. Došlo tím celkem k uzavření 10 ze 13 hraničních přechodů - kontrolních bodů. K uzavření 6 přechodů mezi kontinentální Čínou a Hongkongem došlo již minulý týden.

Ale Hongkong se neuzavřel vůči Číně. Lidé mohou stále vstoupit do Hongkongu letecky a přes Shenzhen Bay a most spojucí 3 lokality Hong Kong-Zhuhai-Macao. Co to znamená? Publicista František Roček v komentáři pro Prvnizpravy.cz vidí dva faktory: Strach z epidemie koronaviru a pach zhovadilosti zvané politika.

Koronavirus: Stav nouze a letecká stopka

Vydírání stávkou

Podle pročínského vedení Hongkongu uzavření hranic nesouvisí se stávkou hongkongského zdravotnického personálu v pondělí, který si chce omezenou stávkou, ale trvající několik dnů, vynutit úplné uzavření Hongkongu pro obyvatele pevninské Číny.

Asi 3 000 zdravotnických pracovníků v Hongkongu vstoupilo do stávky, aby si na vládě vynutili úplné  uzavření hranici s pevninou kvůli šíření koranoviru. Je to podle nich nezbytné pro ochranu zdraví všech obyvatel Hongkongu, uvádějí s určitou dávkou hysterie. Podobně vyznívá i požadavek, aby vláda Hongkongu zajistila dostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky.

Zdánlivě racionální požadavek je ale spíše politický, protože o vydírání stávkou se postaraly odbory, které vznikly až na základě protičínských demonstrací v druhé polovině roku 2019.

Údajně protičínští odboráři začali organizovat stávku po zjištění, že 75letý muž v Hongkongu, který byl označen za infikovaného 30. ledna, lhal zdravotnickému personálu o své poslední návštěvě v provincii Guangdong. Zůstal týden v nemocnici princezny Margaret jako normální pacient.

To měla být ukázka toho, že je třeba preventivně uzavřít hranici, aby nikdo z prolhaných Číňanů z komunistické čínské pevniny nemohl vstupovat do Hongkongu.

Podle pondělního vydání asiatimes.com v neděli 98,7% z 3 164 členů aliance demokraticky zuřivých zdravotníků podalo návrh na pětidenní stávku zahájenou v pondělí. Podporu cítili v petici asi 700 lékařů, 6 000 zdravotních sester a 3 000 zdravotnických pracovníků na podporu stávky. Stávku podpořilo asi 10,8% ze všech 6 432 lékařů a 22% ze všech 27 252 zdravotních sester pracujících v Hongkongu.Vláda nesouhlasí

Návrh úplného uzavření hranic s pevninskou Čínou hongkongská vláda považuje za diskriminační, nevhodné a nepraktické. Z pracovních a osobních důvodů lidé migrují z čínského příhraničí do Hongkongu.

Kromě toho v rámci Čínské lidové republiky jednotlivé provincie se navzájem hermeticky neizolují od okolních. Pouze jsou vyhlášeny karanténní zóny v místech mnohačetného výskytu infekce. V Hongkongu je počet nakažených minimální, do dvou desítek.

Nezapomeňme, že Hongkong není samostatný stát, ale jenom autonomní oblast Číny, něco jako provincie, ale s dočasným autonomním privilegiem.

Protičínští čili tzv. prodemokratičtí lidé z Hongkongu v odborové organizaci chtěli docílit, aby se tím zastavilo stěhování lidí z Číny do Hongkongu? Každý den totiž Hongkong podle dohody s Brity, když Čína přebírala Hongkong, přijímá 150 imigrantů z Číny jako nové obyvatele Hongkongu. Tím Peking posiluje mezi obyvateli Hongkongu pátou kolonu lidí z vnitrozemské (pekingské) Číny.

V Macau takovou protičínskou hysterií netrpí. Macao jako bývalá portugalská kolonie je též autonomní oblastí, ale daleko menší než Hongkong, a zaměřenou na okrádání blbečků, kteří jsou natolik hloupí, že se jezdí prohrát peníze do kasin v Macau.

V Macau bylo v kasinech všem zaměstnancům nařízeno nosit masky a u vchodů do zlodějských chrámů hazardu ochranka provádí kontrolu teploty přicházejících hráčů. Vláda také zakázala každému, kdo navštívil provincii Hubei - epicentrum ohniska - vstup do kasin. Nic více.

Lék na koronavirus: Je to tak jednoduché: Whisky a med!

Aby se neřeklo…

Tím, že vláda uzavřela 10 přechodů pro čínské človíčky, hysterické opozici částečně vyhověla, protože kdo musí, do Hongkongu se dostane. Tři přechodové body mezi ČLR a autonomní oblastí Hongkong zůstávají.

Jisté je, že kromě strachu z virové choroby, která je mediálně slavná proto, že proti není zatím lék, hlavní roli v osočování hongkongské vlády hraje politika demonstrantů, kteří se převtělili v odboráře. Např. požadavek, aby vláda Hongkongu zajistila dostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky, je v současné době nesplnitelný, protože nejsou dostupné kapacity, které by všechny požadavky uspokojily.

Protože to, co chtějí v Hongkongu, chtějí i všude ve velké čínské říši a ve všech asijských státech. Ještě začátkem ledna nikdo netušil, že bude denně poptávka po milionech roušek/masek a lékařských potřeb potřebných v epidemicky rizikových oblastech.

Představte si, že Hongkong je menší než nejmenší český kraj - Liberecký kraj, ale má tolik obyvatel jako ČR. Všichni obyvatelé a všichni zdravotníci chtějí antivirové masky. Mám podezření, že tzv. mobilizační státní rezervy ČR pro případy nouze by pro dnešní potřeby Hongkongu stačily snad na jeden den. Nebo na dva dny? Správci hmotných rezerv ČR cudně mlží, že máme pro případ virového božího dopuštění tisíce masek…

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)