Svátek má: Zbyněk

Zprávy

Velikost textu:

Hongkong: Dočkají se bomb jako vrcholu demokratických protestů?

Hongkong: Dočkají se bomb jako vrcholu demokratických protestů?

V prosinci se v Hongkongu začala nová zábavná hra o policajtech a bombách. Konečně i v Hongkongu mají šanci, že tam hřebíky budou propichovat lidská těla. Hongkong bude světový.

Hongkongská policie předvedla novinářům část výbušného zařízení zabaveného 14.12. 2019.
16. prosince 2019 - 11:04

Nelze se tomu divit, protože v jakékoliv společnosti na lidském světě zvaném zeměkoule existuje skupina nejméně 5 % osob schopných naprosto všeho, uvádí v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Ony pětiprocentní postavy mají ve své hlavě bezohlednost při prosazování svých cílů – ať jde o loupeže, podvody, státními převraty, nebo demonstrace za více demokracie. K cíli za každou cenu.

Proto, když selhaly v Hongkongu (HK) veškeré prostředky tzv. demokratů demonstracemi a později i násilnými akcemi, oněch nebezpečných 5 % mezi demonstranty se domnívá, že násilí je třeba dál eskalovat, pokud chtějí změnit politické směřování Hongkongu.

Pravidlo 5 % magorů


Ale zároveň mezi chutí k teroristickému útoku a skutečným vražedným útokem je velká motivační propast. Tvrdě (bláznivě) může být motivováno, aby se odhodlalo k akci, jenom kolem 3 - 5% z oněch 5 % osob schopných všeho.

Pokud bylo ochotno vyjít do ulic 1 – 2 miliony lidí žijících v HK, a zhruba půl milionu bylo motivovaných vyjít do ulic opakovaně, znamená to, že máme 25 000 cca „pětiprocentních“  rozzuřených adeptů ochotných více než házet Molotovovy benzínové koktaily.

Ale z tohoto počtu jenom odhadem 700 až 1 000 by koketovalo s myšlenkou odpálit skutečnou bombu.  
Ale můžeme předpokládat, že opět můžeme použít pravidlo 5 %. Jenom zhruba tolik z nich by dokázalo sestrojit a využít teroristickou bombu. Od myšlenky ke skutečně realizaci útoku je nekonečná cesta. V celém Hongkongu je toho schopno zhruba 50 lidí.

Samozřejmě, že v Hongkongu jsou tisíce inženýrů a techniků schopných vyrobit bombu, ale vycházejme z toho, že se k tomu odhodlá málo kdo.

To je něco jiného, než informace z novin, že 28. listopadu policie našla na hongkongské polytechnické univerzitě 3 801 benzinových bomb, 921 benzínových nádrží a 558 lahví chemikálií, včetně silných kyselin a dalších nebezpečných látek.Bombová rapsodie

Také to přímo nesouvisí s tím, že při bezpečnostní operaci 8. prosince policie zabavila poloautomatickou pistoli a více než stovku nábojů, které měla skupina zatčených údajně chuť použít ke střelbě proti policistům.

Ale 9. prosince byly na Wah Yan College nalezeny dvě domácí bomby obsahující velké množství dusičnanu amonného a mnoho hřebíků. Čili policie zneškodnila na místní střední škole dvě podomácku vyrobené bomby. Podle policie bomby zřejmě neměly vybuchnout ve škole, ale byly tam uloženy pro pozdější použití. Pokud by bomby explodovaly na demonstraci 8. prosince, byli by policisté jedinými oběťmi? Vždyť hřebíky jsou ideologicky neutrální. Zasáhnout kohokoliv, nejen policisty.

Ve hře je hypotéza, že zatčení skupiny osob 8. prosince spojených s nálezem pistole, donutilo ty, kteří měli na starosti bomby, aby je nechali na místě. Nepoužili je, protože nevěděli, zda nehrozí odhalení i jim.

Dne 14. prosinec se hongkongská policie chlubila, že v onu sobotu zatkla tří lidičky podezřelé z testování výbušnin pomocí dálkových ovladačů v oblasti Tuen Mun. Údajně policie zabavila chemikálie, výbušniny a dálkové ovladače, podobné dříve nalezeným. Jedná se o viditelné signály práce hongkongské a pevninské tajné služby.


Smutně konstruktivní komentář

South China Morning Post nepíše oslavné články pro blaho Pekingu. Proto lze komentář, který napsal hongkongský novinář Yonden Lhatoo „Hongkongská revoluce přechází k terorismu…“, považovat za neutrální.

V komentáři novinář píše, že radikálové na frontových liniích protestního hnutí ve městě sestrojují improvizované výbušné zařízení, a tím splňující definici terorismu, zatímco se stále vedou polemiky, zda je správné, že se demonstrantům říká vzbouřenci. (14. prosince 2019 )

Do protestů byl vnesen nový prvek – nebezpečí výbuchu, při kterém mohlo dojít k zabití a zmrzačení lidí na vzdálenost až 100 metrů.

Novinář píše, že průzkumy veřejného mínění nadále ukazují mezi pokojnou většinou demonstrantů úžasnou míru tolerance, dokonce podpory pro činy extrémního násilí ve jménu svobody. Ptá se: „Budou myslet jinak, když zažijí z první ruky absolutní krveprolití bombového útoku?“

Nechce se dožít toho, aby se tolerantní Hongkong stal pevností Hongkong. Zatím mají lidé z Hongkongu zkušenosti s bariérami a barikádami a jenom benzínovými bombami – Molotovovými koktaily, jak říkáme u nás v Evropě.

Ale co dál? Přibydou detektory bomb a osobní prohlídky, když bude chtít jít do kina nebo si koupit potraviny? Touto znepokojivou otázkou komentář končí.

Odhalení výbušnin samozřejmě představuje pro hongkongskou policii předčasné Vánoce. Výbušniny jsou varováním, že demonstranti (obecně) jsou nebezpeční bubáci.

Ale někteří hongkongovití človíčci mají jiné problémy.

Jakýsi středněvěký Chan cestující autobusem přes nejdelší most na světě z Hongkongu do Macaa, byl v pátek 13. prosince odpoledne zadržen na bezpečnostním kontrolním stanovišti na mostě za láskyplné přítomnosti úředníků z pevninské Číny. Rodina ještě v neděli nevěděla, o co se jedná, ale to je již jiná písnička.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)