Svátek má: Zbyněk

Zprávy

Velikost textu:

Hong Kong: Demokraté slibují sváteční demolování obchodů

Hong Kong: Demokraté slibují sváteční demolování obchodů

Blíží se čas Vánoc a tzv. demokratičtí demonstranti v Hongkongu provádějí tzv. vánoční nájezdy ve velkých nákupních centrech.

Ilustrační foto
19. prosince 2019 - 11:06

Již došlo k prvnímu předtančení demokratického vandalismu, upozorňuje v komentáři pro Prvnizpravy.cz  publicista František Roček.

O víkendu došlo k dalším projevům vandalismu. Podle místních zpráv z 15. prosince 2019 některé restaurace byly pomalovány a návštěvníci obtěžováni. Městská gerila zaútočila např. v nákupním centru Telford Plaza v Kowloon Bay.

V neděli kolem 15:30 se demonstranti sešli na New Town Plaza v oblasti Sha Tinu a zaútočili na obchody. Také zablokovali vchody a schodiště do nákupního centra různými překážkami. Musela zasáhnout policie. Když policisté opustili nákupní centrum, někdo hodil kouřovou bombu na autobusové zastávce stanice Sha Tin MTR. Na autobusovém terminálu čekalo mnoho cestujících. Útok kouřovou bombou v přeplněném prostoru naštěstí nezpůsobil chaos.

V médiích se objevilo 16. prosince 2019 varování, že radikální demonstranti plánují zaměřit se až na 10 nákupních center v Hongkongu na Štědrý a Silvestr a terorizovat je. Proč? Ve snaze přimět vládu, aby reagovala na jejich požadavky .

Unavení obchodníci, kteří zažili již několik měsíců teroru ze strany městské gerily, doufali, že se trochu zahojí při zběsilém předvánočním nakupování během vánočních a novoročních svátků.Co se asi bude dít?

Militantní demonstranti ale hrozí narušit městské oslavy, aby úřady vyhověly jejich požadavkům. Přitom dopředu tuší, že jejich snaha bude marná. Bude to ale další provokace s doufáním, že Pekingu rupnou nervy a pošlou do ulic Hongkongu vojáky. Ale toho se nedočkají.

Leda, kdyby došlo k zajímavému jevu: Vojáci by dostali se souhlasem hongkongské vlády „vycházku“ do Hongkongu a v civilních oblecích, které by byly typické jenom pro ně v jejich uniformitě střihu pro všechny, by zaplavili Hongkong a byli by vlastně přítomni neformálně jako civilní čety a roty návštěvníků, kteří by provedli občanské zadržení černě oděných zakukleneckých demonstrujících vandalů přistižených při vandalismu, a předali je policii Hongkongu. Zajímavé by jisté bylo, že někteří civilně oblečení vojáci na vycházce by pečlivě na kamery monitorovali pohyb černozakuklenců, aby policie měla podkladový materiál pro jejich arestování.

To by byl jistě velmi zajímavý fór. Místo vojáků v šortkách a s košťaty, kteří uklízeli bordel po demonstrantech, by mohli jít oslavovat do Hongkongu v oblecích a připraveni na vše (bez zbraně, jenom s oficiálně pro běžné občany povolenými obrannými prostředky/zbraněmi).


Jediná jistota

Demonstranti mají jistotu, že jejich požadavky jsou nesplnitelné: nezávislé vyšetřování údajné policejní brutality nebude nikdy nezávislé, protože jakékoliv komise budou mít svůj úhel pohled.

Dále požadují amnestii pro zatčené a obviněné, což je ptákovina, pokud přestoupili zákon. Požadavek všeobecného volebního práva je pouze snem, protože s takovou ptákovinou nepočítala ani britská koloniální správa, ani čínská a britská úřednická komise, která dávala dohromady smlouvu o předání Hongkongu do péče Čínské lidové republiky.

Na internetových sítích již policie HK zaznamenala výzvy, aby na Štědrý den bylo celkem 10 nákupních center po celém území HK navštíveno zuřivými demonstranty.

Asia Times uvedl: „Strategií je … zpomalit již nepříznivě ovlivněné místní hospodářství a tlačit vládu, aby reagovala na jejich výzvy. Mezi hlavní cíle patří britský konglomerát Swire a místní realitní a maloobchodní Wharf a Sun Hung Kai“, čili na útoky se mohou těšit nákupní centrum ifc, Pacific Place a Times Square na ostrově Hong Kong, Harbor City a Langham Place v Kowloonu a New Town Plaza v Novém teritoriu.

Některá z těchto nákupních středisek byla již v neděli večer 15. prosince „cvičně“ napadena, jako jsou pobočky Bank of China, obchody společnosti Huawei a restaurace vlastněné skupinou Maxim's.

Uvidíme jaké Vánoce demonstranti Hongkongu připraví.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)