Svátek má: Ignác

Zprávy

Velikost textu:

Hill: Napjaté finále předvolební honičky nervuje demokraty

Hill: Napjaté finále předvolební honičky nervuje demokraty

Nejistota, která doprovází současné americké prezidentské volby, vyvolává u příznivců Joe Bidena obavy.

Joe Biden, kandidát na prezidenta USA
2. listopadu 2020 - 11:06

Kandidát Demokratické strany podle názoru členů nedělá dost na to, aby získal podporu ve váhajících státech, a úřadující šéf Bílého domu a jeho podpůrná Republikánská strana se mohou pokusit zfalšovat hlasování ve svůj prospěch, a to i přímým tlakem na voliče, uvádí The Hill.

Poslední dny volební kampaně drží americké demokraty v napětí. Podle nich ale věří, že Joe Biden dělá dost na to, aby porazil Donalda Trumpa a převzal kontrolu nad Bílým domem, píše The Hill.

„Všichni jsme jak vyděšení, tak nervózní," připustil publikaci jeden demokratický politický stratég. „Ale myslím si, že hvězdy jsou nám nakloněny. A myslím, že to stačí. Myslím, že tentokrát budeme mít jiný výsledek. Alespoň s tím počítám.“

Mnoho obav demokratů je zakořeněno v Trumpově „šokujícím vítězství“ v roce 2016. Očekávali, že jejich kandidátka, Hillary Clintonová, zvítězí, ale nesplnila očekávání.

Jak však pro The Hill řekl stejný politický stratég: „Myslím, že jsme udělali dost, abychom překročili cílovou čáru.“ Demokraté navíc tvrdí, že navzdory obavám mají pocit, že se současný volební cyklus liší od minulosti.

Biden vedl kampaň v Michiganu, Wisconsinu a Pensylvánii, kde Clintonová selhala, a většina průzkumů veřejného mínění ukazuje, že má v těchto státech solidní náskok. Bývalý viceprezident bojuje také za voliče v Iowě, Ohiu a na Floridě, stejně jako v Texasu a Georgii, kde se předpokládá, že demokraté mají jen malou šanci.

Ve všech těchto amerických regionech může být výsledek nepředvídatelný. To znamená, že výhra v kterémkoli z nich pravděpodobně umožní Bidenovi si oddechnout, poznamenává The Hill.


Bývalý viceprezident, kterému bude příští měsíc 78 let, byl kvůli pandemii odsunut do pozadí po většinu kampaně. Vypuknutí koronaviru mělo pozitivní i negativní účinky na jejich kandidáta, uvedli demokraté.

Nastavila tón Bidenovy kampaně tím, že voličům ukázala, že on a jeho tým, na rozdíl od Trumpa, věří v potřebu sledovat vědu a sociální distancování se na shromážděních. Pandemie zároveň zabránila bývalému viceprezidentovi v aktivnější účasti na volební kampani.

Kvůli pandemii se v Bidenově štábu také opozdily tradiční akce, včetně setkávání s voliči a osobních rozhovorů. Na začátku podzimu ohromil zbytek demokratů oznámením, že budou provádět pouze virtuální kampaň. Když ve štábu viděli, jaké hrůzy jejich nápad vyvolal mezi členy strany, rychle změnili směr.

Někteří však pochybují, že se toho dělá dost.„Biden vedl kampaň, jak mu to vyhovovalo," řekl publikaci demokratický politický stratég Michael Trujillo a dodal, že stále má určité pochybnosti ohledně oslovení latinskoamerických voličů.

„Věřím, že během pandemie udělal vše pro to, aby voliči hlasovali. Ale všichni víme, že zlatým standardem je obcházení od dvěří ke dveřím, doufejme, že obešli tolik lidí, aby vyhráli,“ řekl.

Ostatní demokraté sdílejí jeho názor. Celé měsíce otevřeně přemýšleli, jak Biden dokáže držet krok s protivníkem, který je neustále v pohybu.

Když se ještě nedávno se Biden snažil odložit projev ve většině nerozhodných států, jeho podporovatelé soukromě vyjádřili názor, že by měl udělat více. „Zůstat v suterénu, nebo dokonce v Delaware, byla mizerná volba," prohlásil v té době jeden z hlavních demokratických sponzorů.

Ale tento týden, v rozhovoru s The Hill, byl tento sponzor již optimističtější. „Jsem rád, že Biden hodlá navštívit všechny váhající státy," řekl.


Podle politického stratéga Joela Payna se demokraté zároveň připravují na neznámé. Včetně možného tlaku na voliče.

„Víme, že prezident omezí přístup k hlasování a pokusí se vyhodit hlasovací lístky," předpokládá Payne. „Nemůžeme přestat vyzývat jít k volbám a bojovat za ochranu voličů před pokusy republikánů o jejich potlačení a zbavení volebního práva."

(kou, prvnizpravy.cz, thehill.com, foto: arch.)