Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Latinská Amerika - „žádná druhá vlna, ale tsunami“!

Guardian: Latinská Amerika - „žádná druhá vlna, ale tsunami“!

Země Latinské Ameriky nadále trpí obrovskými ztrátami v boji proti koronavirové epidemii, píše The Guardian.

Ilustrační foto
13. prosince 2020 - 10:16

Místní experti zároveň nemluví o druhé vlně infekcí, jako v Evropě, ale o jejím nepřetržitém nekontrolovaném růstu od počátku pandemie. Odborníci obviňují za vše předčasné zrušení omezení a minimalizace nebezpečí ze strany úřadů.

Deset měsíců po vypuknutí pandemie koronavirů v Brazílii, která si vyžádala téměř 180 000 životů, přední lékařka Clarisse Bressanová říká, že cítila hněv, když sledovala znovuotevření měst, přeplněné bary, restaurace a tělocvičny a její jednotku intenzivní péče se znovu zaplňuje dýchavičnými pacienty, kteří si nejsou jisti, zda přežijí.

„Cítím se jako idiot, úplný idiot. Proboha! Je to, jako bych si dělala starosti jen já,“ cituje The Guardian lékařky z nemocnice Fiocruz v Riu, která otevřela své brány v květnu. Jak uvádí noviny, toto brazilské město není zdaleka jedinou částí Latinské Ameriky (kde již zemřelo více než 460 tisíc lidí), která čelí takzvané „druhé vlně covidu“.


Minulý týden varovala Světová zdravotnická organizace před „velmi alarmující“ situací v Mexiku, které je čtvrtou nejsmrtelnější zemí na světě, s více než 110 000 úmrtím, poté, co se od poloviny října do konce listopadu počet úmrtí zdvojnásobil.

Issac Chávez Díaz, anesteziolog na Národní autonomní univerzitě v Mexiku, se obává, že uvolnění omezujících opatření v zemi znamená, že nadcházející vrchol by mohl být ještě vyšší než první v červenci. „Nejhoršího se dočkáme pravděpodobně v prosinci a lednu," předpovídá.

V Paraguayi, která byla nejprve chválena za svou aktivní reakci na pandemii, úřady tento týden zpřísnily omezení kvůli prudkému nárůstu počtu infikovaných. Po povzbudivém poklesu na konci října se denní počty vrátily na téměř špičkové úrovně od začátku pandemie v posledních týdnech, přičemž poprvé od 1. října došlo k více než 1 000 případů denně.

„Došlo k enormnímu nárůstu počtu případů,“ uvedl Fabián Ojeda, vedoucí správy v paraguayském městě Pilar, který 1. prosince vyhlásil 15denní mimořádný zdravotní stav. Podle něj místní zdravotní systém nedostal posílení, jako na jiných místech, a „je blízko kolapsu“.

Chilský ministr zdravotnictví Enrique Paris minulý týden připustil, že se také připravuje na možnou novou vlnu nemocí v lednu, která by mohla udeřit „s mnohem větší silou než ta první“.

Brazílie, kde zemřelo na koronavirus více lidí než v kterékoliv jiné zemi kromě Spojených států, již tento úder pociťuje, přičemž průměrný týdenní počet úmrtí dosáhl za posledních sedm dní 617, což je nejvyšší údaj od začátku října. Smrt jednoho z nejuznávanějších brazilských chirurgů, Ricarda Cruze a televizní hvězdy Eduarda Galvaa, v Riu zvýšila rostoucí pocit krize. Říká se, že před svou smrtí 58letý Galvao varoval svého blízkého přítele: „Neopouštěj dům, chlapče.“ 21 z 26 brazilských států hlásí vzestupný trend v počtu případů. Někteří z nich zakázali oslavu Vánoc a Nového roku.

Bressanová nesouhlasí s tvrzením ohledně druhé vlny infekcí v Brazílii. Přirovnává toto vypuknutí s neúprosnou přílivovou vlnou, která stále přichází. „Bylo by rozumné hovořit o druhé vlně v Evropě - čísla šla nahoru a dolů a situace byla pod úplnou kontrolou - ale ne tady," říká lékařka. Ukazatele COVID-19 v Brazílii zůstaly natolik vysoké, že současný nárůst byl „spíše jako pokus postavit žebřík na Stolovou horu“, říká Bressanová, která za zhoršení situace viní předčasné zrušení omezení.

Tytéž faktory vysvětlují prudký nárůst mexické epidemie, uvedl Chávez Diaz. Prezident Andrés Manuel López Obrador byl kritizován za bojkot lékařských masek a minimalizaci epidemie. „Většina infekcí se vyskytuje v barech, tavernách, restauracích, tělocvičnách a kostelech - tedy na místech pro volný čas, kterým je možné se vyhnout, ale zůstávají otevřené. Nemůžeme to zvládnout,“ stěžuje si lékař.

Únava a sobectví jsou částečně zodpovědné za selhání sociálních distančních opatření, říká Bressanová. „Máme toho plné zuby, ale virus nikoliv, a nemocnice a zdravotničtí pracovníci jsou vyčerpaní," varovala a obvinila dezinformace a vládní selhání z neschopnosti dávat občanům jasné pokyny, jak se chovat.

Podle deníku byl brazilský prezident Jair Bolsonaro mezinárodně kritizován za bagatelizování nebezpečí nemoci, kterou nazývá „malou chřipkou“, a za propagaci léků s neprokázanou účinností.

„Lidé si myslí, že existuje lék, že když užijí (antiparazitický lék) Ivermectin, pak bude všechno v pořádku - takových keců ... Informace musí pocházet shora," stěžuje si Bressanová. Vzhledem k tomu, že vláda kvůli politickým náladám prakticky nebere v úvahu možnost opětovné karantény, lékařka předpovídá nástup „vánočního chaosu“: rodiny se shromáždí a počet infekcí vzroste.

„Systém zdravotní péče bude přetížen a co je nejhorší, lidé zemřou. Budou lidé, kteří nebudou moci najít nemocniční lůžko, a mnozí zemřou doma,“ varuje odbornice a dodává, že nevidí „do března žádnou šanci na zlepšení situace“.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)