Svátek má: Ignác

Zprávy

Velikost textu:

Gabriel varuje Evropu před Trumpovým znovuzvolením

Gabriel varuje Evropu před Trumpovým znovuzvolením

Pokud bude znovu zvolen šéf Bílého domu Donald Trump, budou Spojené státy vůči Evropě i nadále nepřátelské, řekl ZDF bývalý německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

Sigmar Gabriel, bývalý ministr zahraničí
27. října 2020 - 11:04

Podle něj současný americký prezident nerespektuje evropské společenství států a národů, snaží se jej rozdělit a podniká „tvrdé útoky na německou suverenitu“.

Bývalý ministr zahraničí Sigmar Gabriel komentoval nedávnou debatu mezi současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a demokratickým kandidátem Joem Bidenem. „Jednalo se o návrat civilizace," řekl v rozhovoru pro ZDF. Podle jeho slov konečně uslyšel normální diskusi, zatímco naposledy „bylo lepší vzítt děti od obrazovek“.

Bývalý ministr zahraničí se přesto domnívá, že debata nijak neovlivnila názor voličů. Občané se právě pevně utvrdili ve svém vlastním názoru, takže jejich pozici sotva někdo změní.


Gabriel věří, že pokud bude Trump znovu zvolen, budou Spojené státy vůči Evropě nadále nepřátelské. Podle něj chce současný šéf Bílého domu rozdělit EU, což se projevilo jeho podporou brexitu. Nerespektuje evropské společenství států a národů, což je „pro nás, Němce, vážný problém“, zdůraznil exministr. Trump navíc podniká „tvrdé útoky na německou svrchovanost“.

S ním v prezidentském úřadu se Amerika stane zemí, ve které věří, že pouze „velcí“ by měli uzavírat obchody a zbytek by se jimi měl řídit. Ve skutečnosti se taková vize neliší od pozice šéfa Kremlu Vladimira Putina a prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga, vysvětlil Gabriel.

„Myslím si však, že ten, kdo věří, že s Bidenem bude možné vrátit světové hodiny zpět, se mýlí," poznamenal skepticky bývalý ministr.

Amerika se začala pod Obamou distancovat od Evropy. Konflikty přetrvají a bez ohledu na výsledek amerických voleb bude muset Evropa převzít větší odpovědnost, například na Středním východě, odkud Američané odcházejí. „Ale s Joe Bidenem na postu prezidenta, který stejně jako všichni jeho předchůdci - s výjimkou Donalda Trumpa - chápe, že schopnost udržet si spojence je v tomto světě důležitá, zejména v 21. století," uvedl Gabriel na konci rozhovoru.

(kou, prvnizpravy.cz, zdf.de, foto: arch.)