Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

Francouzský důstojník:Ukrajina nemá v plánu naplnit Minské dohody

Francouzský důstojník:Ukrajina nemá v plánu naplnit Minské dohody

Francouzský web Observateur continental vyzpovídal Erwana Castela, bývalého důstojníka Francie a NATO důstojníka o jeho angažmá v armádě samozvané Doněcké lidové republiky (DPR).

Erwan Castel
28. července 2021 - 11:43

Od roku 2015 do roku 2016 bojoval Erwan Castel, který pochází z Bretaně, v uniformě DPR. V roce 2017 se stal odstřelovačem v jednotce Piatnačka. 23. září 2019 byl zasažen ukrajinskou střeloiu na jižní frontě DPR.

Jak celkově hodnotíte dohody z Minsku?
V minských dohodách se plánuje návrat Donbasu na Ukrajinu se statutem autonomie, kde Ukrajina upraví své instituce registrací existence autonomních regionů. Ukrajina to odmítá vložit do své ústavy a souhlasí s tím, aby byla vydána vyhláška. Vyhlášku můžete zrušit den po podpisu. Samozvané lidové republiky proto nesouhlasí. Ukrajina chce nejprve ovládat hranice s Ruskem a poté zahájit volební proces v Doněcku a Luhansku. Byli bychom obklíčeni. Nikdy by nebylo referendum a dojde k čistkám. Řešení minských dohod je zcela blokováno a Ukrajina nikdy nerespektovala skutečné příměří déle než 24 hodin.

Jak se bude konflikt vyvíjet?
Myslím, že exploduje, až situace mezi USA a Ruskem dosáhne poslední fáze před vojenskou konfrontací. V tuto chvíli si hrají na hliněné psy. Rusové se snaží umístit své kuličky, aby vyvažovali NATO v Evropě. Donbas riskuje, že se v tuto chvíli stane aktivní sopkou tím, že se stane otevřenou frontou mezi NATO a Ruskem.

Jaká je humanitární situace v Donbasu?
Situace je velmi napjatá, ale stabilizovaná díky minským dohodám, které omezily boje. Válka je méně virulentní než v letech 2014, 2015. Máme pomoc z Ruska na humanitární úrovni (léky, dětská výživa), což je velmi důležité. Existuje také velmi důležitá pomoc při opravě bombardovaných domů, při modernizaci nemocnic, která však stále není dostatečná, protože Donbas žije sedm let ve válce. Nemusíte jen vidět zraněné a lidi, kterým byly zničeny domovy.

Válka je něco, co naruší duševní rovnováhu a hluboké zdraví mnoha lidí. Od začátku války na Donbasu jsme zaznamenali vzestup rakoviny a cévních příhod (mrtvice). Tato onemocnění explodují v důsledku situace zoufalství, sociálních a ekonomických potíží. Rusko dělá mnoho věcí v této oblasti zdraví. Charitativní organizace přicházejí z Ruska na Donbas, aby přinesly léky.

Co nám můžete říci o humanitárních zločinech ukrajinských sil?  
V prvních dvou letech došlo k mnoha ukrajinským válečným zločinům, kdy jsme měli úplnou anarchii se speciálními nacionalistickými prapory vypuštěnými do „volné přírody“. Od doby, kdy byly integrovány do ukrajinského ozbrojeného korpusu, jsou disciplinovanější než dříve, a válečné zločiny, jak jsme je zažili v letech 2014, 2015, se výrazně snížily, i když úplně nezmizely.Jaké je chování ukrajinské armády v této oblasti?
Ukrajinská armáda rekvíruje domy a vyhání lidi. Stále dochází k násilí vůči obchodníkům, rabování obchodů, znásilňování mladých žen a dívek. Na Ukrajině se pravidelně konají soudní procesy, protože došlo k násilí a mizení lidí. Ukrajinští vojáci okupují města a vesnice, protože vědí, že naše dělostřelectvo na ně nebude střílet, a využívají civilní obyvatelstvo jako lidské štíty.

K čemu ukrajinská armáda míří?
Na přední linii stále vidíme úmyslnou ukrajinskou palbu na civilní obyvatelstvo. Ve čtvrtek 8. července došlo k bombardování na severu Doněcku a čtyři domy v oblasti, kde nejsou vojenské pozice, byly vážně poškozeny. Jedná se o úmyslný výstřel zaměřený na terorizaci obyvatelstva.

K těmto válečným zločinům musíme přidat bombardování stanic pitné vody, center distribuce elektřiny. Jedná se o činy  odsouzené  Ženevskými úmluvami. Když v regionu začaly manévry velmocí [ Defender 2021 ], shromáždily ukrajinské síly útočné jednotky na Donbasu. Poté znovu zahájily každodenní bombardování frontových linií.


Čekáte soudy?
Očekáváme soudní procesy mezinárodního společenství týkající se těchto zločinů, jako je masakr v Oděse a bombardování Luhanska. V letech 2015 nebo 2016 proběhl soud s praporem Tornádo, který v Luhanské oblasti znásilňoval ženy a pálil jejich těla. Kyjev uvěznil asi 20 vůdců praporu a rozpustil speciální prapor Tornado, ale Vladimir Zelenskij je letos vrátil zpět. Většina z nich se vrátila na frontu na Donbas a připojila se k praporům Ajdar, Donbas nebo Azov.

Jak hodnotíte francouzskou politiku v této válce na Donbasu?
Nejtěžší částí je hovořit o francouzské politice a přitom zůstat zdvořilým, protože chování  Francie vůči Donbasu je zločinný cynismus, naprosto opovrženíhodný. Je signatářem mírových dohod a je jednou ze čtyř zemí, které podepsaly mírový proces v Minsku. Dnes vidíme, jak Francie zavírá oči před všemi zločiny spáchanými Ukrajinou, před každým porušováním příměří spáchaného denně ukrajinskými silami. Francie nevidí  kriminální chování ukrajinských sil. Poskytuje jim prostředky ke zvýšení jejich vojenského tlaku: Dotace, zbraně, optiku. Máme důkazy, že tato země je pouze psíkem Washingtonu, NATO. Pokud by Francie byla opravdu suverénní, mohla by při porušení mírových dohod udeřit pěstí do stolu a požadovat ekonomické sankce vůči Ukrajině.