Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Francouzský důstojník: Na Donbasu jsme uvězněni ve válce

Francouzský důstojník: Na Donbasu jsme uvězněni ve válce

Rozhovor francouzského webu Observateur Continental s bývalým důstojníkem Francie a NATO Erwanem Castelem o jeho angažmá v armádě Doněcké lidové republiky (DPR) pokračuje další částí.

Erwan Castel
2. srpna 2021 - 03:20

Od roku 2015 do roku 2016 bojoval Erwan Castel, který pochází z Bretaně, v uniformě DPR. V roce 2017 se stal odstřelovačem v jednotce Piatnačka. 23. září 2019 byl zraněn ukrajinskou minou na jižní frontě DPR.

Jak jste na tom po výbuchu ukrajinské minyu?
23. září 2019 jsem byl znovu zraněn na přední linii v Donbasu, ale tentokrát mnohem vážněji, protože i přes tucet různých operací nohou, žaludku, zad a levé paže stále čekám na další důležité operace, které by měly být provedeny v letošním roce.

Jak můžete dál sloužit na frontové linii Jasynuvata jako odstřelovač poté, co vás těžce zranila mina?
I přes přerušení služby na frontě zůstávám v řadách mezinárodní brigády Piatnačka, která se od té doby stala 2. praporem pluku speciálních sil Ministerstva vnitra samozvané Lidové republiky Doněck. Morálka mezitím zůstává vysoká a moje přesvědčení ještě více posílilo toto bolestné, ale iniciační utrpení.

Co vás přimělo připojit se k povstání na Donbasu v roce 2014?
Od agrese NATO v Jugoslávii západní zločinnost dynamicky narůstá . To potvrzují asymetrické konflikty: Barevné revoluce, převraty, ekonomické blokády a další stále méně tajné operace, které řídí Wall Street přes Washington a jeho přisluhovače v NATO. Když bude tato pseudo „revoluce důstojnosti“ změněna ve státní převrat podporovanému nacionalistickými polovojenskými jednotkami, rozhodnu se dále zapojit do protimajdanského hnutí otevřením blogu o reinformacích, který se stal každodenním („Podpora povstání Donbasu“). Připojuji se k povstání Donbasu, když ve stejném ohlušujícím západním tichu Kyjev nařídil svému letectvu bombardovat srdce Luhanska.Jak vidíte vývoj konfliktu od roku 2015?  
Pontská oblast, do které Donbas patří, byl po staletí považován za hlavní „strategický bod“ mezi Západem a Eurasií. Nové napětí mezi Východem a Západem iniciované západními vojensko-politickými kruhy vůči Rusku je od té doby stále prudší a právě dosáhlo s ukrajinskou krizí paroxysmu a konečné fáze jejich neozbrojené konfrontace. Tento konflikt na Donbasu ukázal červenou čáru, kterou když překročí  NATO, nevyhnutelně povede k otevřené válce s Ruskem, které nyní ohrožují americké strategické základny instalované ve východní Evropě.

Jak se vyhnout této válce?
Donbas je past. Vladimir Putin hrál velmi tvrdě, aby zmrazil konflikt minskými dohodami, aby zabránil jeho eskalaci až k válce mezi Ukrajinou a Ruskem. Chtěl zastavit boje časovým příměřím.


Jaký mezinárodní problém bychom tam měli vidět?
Máme patovou situaci mezi Západem, NATO, Kyjevem a Ruskem díky  „lidovým“ milicím. Máme NATO, které chce udržovat konflikt, ale aniž by jej zvrátilo na ukrajinské vítězství, aby udrželo otevřenou ránu na ruské straně. To má tu výhodu, že je to mimořádná záminka ke spuštění ekonomických sankcí proti Moskvě, k vytvoření něčeho virulentního ke stigmatizaci ruské politiky.

Na druhé straně je Moskva, která chce tentýž konflikt časově omezit, aby se vyhnula tomu, že nepovede k porážce ukrajinské armády, protože hrozí, že se zvrhne v otevřený konflikt s Ruskem. Cílem bylo uklidnit věci na hřišti, zatímco si povídáme. Máme totéž s Minskem 2. Ukrajinské síly dvakrát ukázaly, že chtějí konflikt ještě zhoršit, aniž by měly prostředky pro skutečné vítězství. A na ruské straně jsme viděli, že Moskva zpomalila vítězství lidových milicí samozvaných Lidových republik, aby zabránila eskalaci konfliktu. Jsme mezi kovadlinou a kladivem na Donbasu tím, že jsme podstoupili mezinárodní hru. Všichni jsou uvězněni v této válce na Donbasu.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:agoravox)