Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: Polovina Američanů nevěří ve spravedlivé americké volby

Forbes: Polovina Američanů nevěří ve spravedlivé americké volby

Mírně přes polovinu Američanů (55%) si není jistá, že listopadové americké volby budou spravedlivé, uvedl Forbes s odvoláním na společný průzkum NBC News a SurveyMonkey.

Ilustrační foto
14. srpna 2020 - 10:10

Jak časopis poznamenal, je to kvůli skutečnosti, že zatímco republikáni se obávají podvodů při poštovním hlasování, demokraté se bojí nového údajného „ruského vměšování“.

Více než polovina Američanů vyjádřila nejistotu, že listopadové volby jsou „spravedlivé a rovné“, podle společného průzkumu společností NBC News a SurveyMonkey. Tato studie, která se konala ve dnech 3. – 9. srpna, odráží obavy demokratů i republikánů. Zatímco americký prezident Donald Trump zesiluje svou kritiku metody poštovního hlasování, demokraté se obávají možného „ruského vměšování“, uvedl Forbes.

Podle průzkumu je 55% Američanů „ne příliš jistých“ nebo „vůbec nejistých“, že volby budou spravedlivé. Stejná malá většina (55%) uvedla, že s největší pravděpodobností budou hlasovat poštou a budou také podporovat změnu volebních zákonů, aby tak mohl celý americký elektorát hlasovat vzdáleně.

Nejpopulárnější hlasování poštou je mezi demokraty: 86% z nich schvaluje změny zákonů, které podporují tento způsob vyjádření vůle, přičemž se 79% chystá hlasovat tímto způsobem.


Mezitím se zdá, že Trumpova kritika hlasování poštou oslovila republikány, přičemž 76% se staví proti zákonům o zásilkovém hlasování, zatímco pouze 33% uvedlo svůj úmysl odevzdat svůj hlas tímto způsobem.

Dříve americký vůdce učinil nepravdivé prohlášení, jak tvrdí autor článku, že hlasování poštou by vedlo k rozsáhlému podvodu. V této souvislosti zahájil Republikánský národní výbor proti této metodě projevu vůle právní kampaň za 20 milionů dolarů.

Pokud jde o demokraty a zpravodajské služby, nedávno vyjádřili obavy ohledně „ruského vměšování“ do voleb. Demokratická strana navíc přednesla předpoklad, že Trump v předvečer voleb vedl podvratné aktivity proti americké poštovní službě pomocí nového vedoucího oddělení Louise DeJoy, jehož nová politika podle některých zpráv již vedla ke zpožděním v doručování dopisů.

Tato studie potvrzuje údaje z jiných průzkumů veřejného mínění, které Trumpovy útoky na poštu přitáhly jeho příznivce v Republikánské straně, ale ne Američany obecně. Současně se řada republikánů stále obává, že kritika ze strany Trumpa ohledně hlasování poštou může mít nežádoucí důsledky, konkrétně pokles účasti na volbách jeho příznivců. Ti mohou dojít k závěru, že hlasování poštou je nespolehlivé, ale pandemie jim zabrání v osobní volbě.

Zajímavé je, že Forbes, sice zmiňuje nedůvěru Američanů také na základě tvrzení demokratů o údajném „ruském vměšování“ do voleb. Ale již neříká, že čtyřletá hysterická kampaň o tomto mýtu, rozšiřovaná americkými médii, která byla nakonec vyvrácena šetřením za miliony dolarů, naprosto zpochybnila americké demokratické instituce, včetně voleb. A Forbes jaksi nechce připustit, že na představách, jak za každým volebním pultem číhá agent Moskvy, což dozajista odradí slabší Američany, a na této mentální degradaci americké demokracie, se také podílel právě americký tisk.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)